Polskie Radio
Section05
Podlasie

Trzy kraje - jedna rzeka. Dwójka nad Bugiem [ZOBACZ RELACJĘ]

Polskie rzeki - bez nich trudno wyobrazić sobie rozwój osad, wsi, miasteczek i wreszcie miast, które powstały w ich sąsiedztwie. Pełnią różnorodne funkcje, od gospodarczych po kulturowe. Są jednym z najistotniejszych elementów rodzimego krajobrazu. Polskie rzeki są bohaterkami tegorocznej akcji "Dwójka na miejscu". Na początek wybraliśmy się nad Bug!
Zobacz więcej na temat:  rzeka Podlasie Polesie Andrzej Zieliński Andrzej Sułek Dwójka

Na leżąco. Ogólnopolski Zlot Miłośników Rowerów Poziomych

Są zrobione z metalu lub drewna. Niektóre nie mają tradycyjnych siodełek, a na innych jeździ się… leżąc. Mowa o niecodziennych, a zwłaszcza tzw. poziomych jednośladach, które od wtorku 29 czerwca można zobaczyć na podlaskich drogach. W regionie trwa właśnie Ogólnopolski Zlot Miłośników Rowerów Poziomych. Wiele z nich to gotowe pojazdy, które można kupić, lecz niektóre zostały wykonane przez samych uczestników zlotu. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan STYL ŻYCIA rower Białystok podlaskie Podlasie technika

Pomoc dla Polaków z Białorusi. "Chcemy zapewnić im poczucie bezpieczeństwa, dobry start i szansę na normalne życie"

Na poniedziałek, w siedzibie Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", zaplanowano oficjalną inaugurację programu SOS Białoruś - Centrum Pomocy Humanitarnej. W uroczystości wezmą udział m.in. przedstawiciele władz państwowych. Celem projektu jest niesienie pomocy i reakcja na potrzeby polskiej społeczności za wschodnią granicą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA podlaskie Podlasie Białystok Białoruś społeczeństwo pomoc

400-letni podlaski Dąb Dunin skradł serce turystów

Jest wysoki na 13 metrów, gruby na 7 metrów i widział już niejedno, z potopem szwedzkim na czele. Dąb Dunin, zwany także Strażnikiem Puszczy, zaczął rosnąć w podlaskiej wsi Przybudki w gminie Narew najpóźniej w 1621 roku. Teraz ma szansę, by oficjalnie stać się jedną z wizytówek Podlasia. Miłośnicy dębu zgłosili go do konkursu Drzewo Roku 2021, bo wierzą, że 400-latek może zauroczyć nie tylko ich.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Firan Trójka STYL ŻYCIA drzewo podlaskie Podlasie

INFRASTRUKTURA Podlasie coraz lepiej skomunikowane. Umowa na kolejny odcinek trasy S19 podpisana

Ponad 400 milionów złotych będzie kosztować budowa kolejnego odcinka drogi ekspresowej S19 na odcinku Krynice – Dobrzyniewo – Białystok Zachód. Inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisał właśnie umowę na zaprojektowanie tego fragmentu drogi i wykonanie prac budowlanych. To dobra wiadomość zarówno dla mieszkańców Podlasia, jak i całej wschodniej Polski. Trasa S19 będzie "kręgosłupem komunikacyjnym" tej części kraju.
Zobacz więcej na temat:  drogi Podlasie POLSKA GOSPODARKA infrastruktura

Pogodna seniorka namawia innych, aby nie byli bezczynni

Chyba najbardziej rozgrzewająca może być ciągła aktywność, chęć robienia czegoś dla innych i z innymi. Jedną z takich energicznych osób jest Nina Bielecka z Bielska  Podlaskiego, która dwa lata temu została Osobowością Roku w plebiscycie czytelników "Kuriera Porannego". - Najważniejszy jest plan dnia, jeśli go zrobimy - nie grozi nam nuda i narzekanie - przekonuje pogodna seniorka.
Zobacz więcej na temat:  senior Podlasie chór zwyczaje Małgorzata Raducha Zbigniew Krajewski