Wilhelm Sasnal w POLIN. "Nieheroiczny polski pejzaż"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 14:40
Choć obrazy Wilhelma Sasnala cieszą się międzynarodowym uznaniem, to w Polsce były pokazywane stosunkowo rzadko. "Taki pejzaż" w POLIN jest pierwszą indywidualną prezentacją twórczości artysty w polskim muzeum, obejmującą prace powstałe w ciągu minionych dwudziestu lat.
Prace Wilhelma Sasnala w Muzeum POLIN można oglądać do 10 stycznia 2022 roku
Prace Wilhelma Sasnala w Muzeum POLIN można oglądać do 10 stycznia 2022 rokuFoto: Czworka/Ula Kaczyńska

Przez te dwie dekady Sasnal cały czas malował obrazy i stworzył bardzo ciekawe prace. Postanowiliśmy to wykorzystać i zaprosiliśmy go do naszej przestrzeni Adam Szymczyk

Monografia, na którą czekaliśmy od lat

Na wystawie prezentowane są obrazy i rysunki, które opisują znajomy, choć nieco oddalony pejzaż i znajome w nim postaci. Jest to pejzaż po Zagładzie. - Chyba po raz pierwszy udało nam się w jednym miejscu zgromadzić wszystkie wątki dotyczące Holocaustu, naszego antysemityzmu i ksenofobii w ogóle: w Polsce, Europie i na świecie - przyznaje kurator wystawy Adam Szymczyk. -  Muzeum zaprosiło Wilhelma Sasnala nie bez powodu. Widzimy związek pomiędzy twórczością artysty a programem i misją POLIN, do której to misji należy m.in. mówienie o polsko-żydowskich sprawach.

Posłuchaj
12:50 CZWÓRKA Stacja Kultura - sasnal 21.07.2021.mp3 O sztuce Wilhelma Sasnala i ekspozycji "Taki pejzaż" opowiada Adam Szymczyk, kurator wystawy (Stacja Kultura/Czwórka)

Tytuł wystawy odwołuje się do utworu Ewy Demarczyk "Taki pejzaż", w którym artystka interpretuje tekst poety Andrzeja Szmidta o nieheroicznym polskim pejzażu Adam Szymczyk

Wystawa z autorskim przewodnikiem

Sztuka Sasnala mówi o życiu codziennym, o przemianach społecznych, o dorastaniu w czasach przejścia - z realnie istniejącego socjalizmu do realnie istniejącego kapitalizmu, o polityce upamiętniania i rozliczania przeszłości. Malarz opowiada, jak jego pokolenie zmaga się z rzeczywistością, w której konfrontujemy się także z ciągłym trwaniem wojennej i powojennej historii. - Wystawie towarzyszy przygotowany przez Wilhelma Sasnala przewodnik z rysunkami, fotografiami i materiałami źródłowymi, z których artysta korzystał w trakcie tworzenia - dodaje gość Czwórki. - W ten sposób mamy okazję zajrzeć do jego pracowni, krok po kroku prześledzić proces powstawania prac i poznać punkt widzenia artysty. 

Wystawa Wilhelm Sasnal "Taki Pejzaż" - otwarcie | Muzeum POLIN

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Adam Szymczyk (kurator wystawy prac Wilhelma Sasnala w POLIN)

Data emisji: 21.07.2021

Godzina emisji: 11.25

kul

Czytaj także

Antropocen - studencki obraz człowieka i przyrody

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 14:33
W Krakowie w galerii Re została otwarta wystawa "Antropocen". To prace studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z pracowni rzeźby i pracowni interdyscyplinarnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwiedzanie - na żywo i online. Ekspozycje w sieci zostają na dłużej

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 13:32
Ostatni czas przyzwyczaił nas do odwiedzania wystaw online. Dziś galerie i muzea polskich miast są już otwarte. Ale nie zawsze łatwo ruszyć w drogę i odwiedzić ekspozycje w Toruniu, Warszawie i Poznaniu. Polskie muzea nie rezygnują z prezentacji online wystaw, które można odwiedzać w realu. 
rozwiń zwiń