"Magnezja". Spaghetti western ze Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 06:20
Tym razem Błażej Hrapkowicz porozmawia z twórcami filmu "Magnezja". To opowieść o odciętym od reszty kraju skrawku ziemi, gdzie rządzą kobiety, a główną walutą jest kula z rewolweru.
Dawid Ogrodnik i Mateusz Kościukiewicz w filmie Magnezja Macieja Bochniaka
Dawid Ogrodnik i Mateusz Kościukiewicz w filmie "Magnezja" Macieja Bochniaka Foto: Materiały prasowe

Posłuchaj
twin peaks tablica shutterstock 1200x660.jpg
Twin Peaks. "Wiadomo, że wszytko skończy się źle"

Pogranicze polsko-sowieckie, przełom lat 20. i 30. XX wieku. Po śmierci szefa gangu i głowy rodziny, władza nad przestępczym klanem Lewenfiszów przechodzi w ręce jego córki - Róży (Maja Ostaszewska). Razem ze swoimi siostrami kobieta kontynuuje szemrane interesy ojca i robi wszystko, by oprzeć się rosnącym w siłę sowieckim bandytom, którym przewodzi konserwatywny Lew (Andrzej Chyra). Tymczasem w cieniu rywalizacji dwóch potężnych rodzin, nierozłączni bracia - Albin (Mateusz Kościukiewicz) i Albert Hudini (Dawid Ogrodnik) - wcielają w życie swój przewrotny plan. Z pomocą uwodzicielskiej Heleny (Magdalena Boczarska) chcą okraść bank, w którym przechowywane są bogactwa Lewenfiszów.

MAGNEZJA - oficjalny zwiastun / KinoSwiatPL

Posłuchaj
magnezja bochniak 1200.jpg
"Magnezja" - western w polskich realiach. "Staraliśmy się nie zgubić regionalnej nuty"

Wystarczy jednak kilka złych decyzji, zwykły pech i dwa trupy, by cała misterna intryga została zagrożona. A to zaledwie początek kłopotów, gdyż do miasteczka przybywa właśnie obdarzona genialnym zmysłem śledczym inspektor Stanisława Kochaj (Agata Kulesza). To co wydarzy się wkrótce będzie mieć krwawe i pełne czarnego humoru konsekwencje, które na zawsze wstrząsną pograniczem. Film wyreżyserował Maciej Bochniak, twórca "Disco Polo", a współautorem scenariusza jest Mateusz Kościukiewicz.

***

Na audycję z cyklu "Hrapkowidz" w niedzielę (06.06) o godz. 14.05 zaprasza Błażej Hrapkowicz

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka film polski
Czytaj także

Polskie filmy kryminalne. "Kino na granicy prawa"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 17:00
Polskie kino gatunkowe długo traktowane było po macoszemu, ale nie przez publiczność, która chętnie je oglądała. - To taki przypadek Patyka Vegi. Jego filmy odsądzane są od czci i wiary, a na seansach sala pęka w szwach - tłumaczy Tomasz Kolankiewicz, filmoznawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sidney Lumet - emocjonalny manipulator

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 17:00
12 mężczyzn - zamkniętych w jednym pomieszczeniu - siedzi i rozmawia. Z tej, wydawałoby się, mało filmowej sytuacji Sidney Lumet uczynił dzieło, które przyniosło mu nominację do Oscara. Dziś "12 gniewnych ludzi" z 1957 roku to już klasyka amerykańskiego kina. - Film duszny i ciągle pasjonujący - ocenia krytyk Sebastian Smoliński.
rozwiń zwiń