Klubowa "ziemia obiecana". O Konferencji Techno w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 12:00
- Łódź to miasto, gdzie rodziła się polska scena muzyki elektronicznej. Nic więc dziwnego, że to właśnie tam już od trzech lat odbywa się Konferencja Techno. - Takie spotkanie sprzyja wspomnieniom, ale też pozwala ocenić to, co teraz dzieje się na scenie klubowej w Łodzi - opowiada Jakub Szczeciński, organizator imprezy.
Łódź 1999 rok - około 20 tys. osób wzięło udział w Łodzi w kilkunastogodzinnym Techno Festiwalu - największej tego typu imprezie w Polsce. Festiwal jest wzorowany na niemieckich Love Parade i Mayday.
Łódź 1999 rok - około 20 tys. osób wzięło udział w Łodzi w kilkunastogodzinnym Techno Festiwalu - największej tego typu imprezie w Polsce. Festiwal jest wzorowany na niemieckich Love Parade i Mayday. Foto: PAP/Cezary Pecold

Miasto legendarnej Parady, sławnego Forum Fabricum czy Alcatraz jest gruntem podatnym elektronicznym brzmieniom. Parada Wolności w Łodzi odbywała się w latach 1996-2002 i była wzorowana na berlińskiej Love Parade. Ulicą Piotrkowską maszerował kolorowy korowód, a fanom muzyki techno towarzyszyły ruchome platformy, na których swoje utwory grali DJ-e. Wieczorem muzyka przenosiła się do łódzkich klubów. - Kiedyś Łódź była stolicą techno i głośno się o tym mówiło. Ale w ostatnich latach silna konkurencja mocno nam odjechała. Najwyższy czas zastanowić się, jak możemy ją nadgonić - przyznaje gość Czwórki. - Pierwszy krok już zrobiliśmy, w tym roku na mapę imprez klubowych powróciła Parada Wolności.

Jak wspomina rozmówca Kamila Jasieńskiego, polska scena klubowa w latach 90. Rozwijała się dynamicznie i nieco chaotycznie. - Zajawkowicze jeździli do Berlina i Londynu, i przywozili stamtąd muzykę. Imprezy robiło się trochę "na hura", w różnych miejscach: w halach fabrycznych, w magazynach, ale także w dyskotekach. Dziś wygląda to zupełnie inaczej. Techno w pewnym sensie stało się biznesem i jako takie bardziej rządzi się biznesowymi prawami niż sercem - dodaje DJ Rebus, czyli Jakub Szczeciński.

Posłuchaj
08:52 CZWÓRKA Pierwsze slyszę - techno 07.12.2022.mp3 Co w programie tegorocznej odsłony Łódzkiej Konferencji Techno? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Sprawdź także:

Tegoroczna odsłona Konferencji Techno odbędzie się w sobotę, 10 grudnia. Imprezom i dyskusjom towarzyszyć będzie wystawa plakatów.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Jakub Szczecinski (DJ Rebus)

Data emisji: 07.12.2022

Godzina emisji: 8.15

kul

Czytaj także

Za nami CARBON 2022. Co działo się na festiwalu?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2022 10:00
Dwa dni, trzy sceny i ponad 30 artystów. Wśród nich zagraniczne gwiazdy i czołówka polskiej sceny elektronicznej. Za nami druga odsłona CARBON Silesia Festival, która odbyła się w Zabrzu pod patronatem Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czytanie danceflooru. Czwórka na festiwalu Czeluść 2022

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2022 10:00
Dwa dni, trzy sceny i ponad czterdziestu artystów - tak w liczbach prezentowała się tegoroczna odsłona festiwalu Czeluść. W Krakowie wystąpili m.in. Peja, Żabson, Smolasty, Zdechły Osa, Kosa i Jutro, Hardbass Adidas, ÆSTRAL i Young Majli. 
rozwiń zwiń