Międzynarodowy Turniej Młodych Fizyków - polscy licealiści przywieźli złoto

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2023 15:58
Polscy licealiści zdobyli pierwsze miejsce na 36. Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków w Murree w Pakistanie. Jest to już trzeci rok z rzędu, w którym reprezentacja Polski zdobyła złoto.
Licealiści Paweł Ptaszek i Jakub Soboń oraz Radost Waszkiewicz, opiekun grupy
Licealiści Paweł Ptaszek i Jakub Soboń oraz Radost Waszkiewicz, opiekun grupyFoto: Kamil Jasieńki/Czwórka
  • Polscy licealiści zdobyli pierwsze miejsce na 36. Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków w Murree w Pakistanie. 
  • Licealiści mieli rok na rozwiązanie 17 zadanych problemów. 
  • Pracowali pod okiem opiekuna drużyny. Zdradzają, że nad każdym z problemów spędzili około 500 godzin. 
  • W Pakistanie młodzi fizycy prezentowali swoje prace w formie potyczek z oponentem. 
  • W Turnieju Młodych Fizyków może wziąć udział każdy licealista. 

Uczestnicy Międzynarodowego Turnieju Młodych Fizyków mieli rok na zbadanie 17 problemów naukowych, zaproponowanie modelu teoretycznego oraz przeprowadzenie odpowiednich pomiarów. 

- To był cały rok ciężkiej pracy naszej 5-osobowej drużyny - mówi Radost Waszkiewicz, opiekun grupy. - Taki konkurs to nietypowa sytuacja, mamy cały rok na przygotowanie. 

- Trzeba chcieć to robić i lubić fizykę - podkreśla Jakub Soboń. - Gdy człowiek jest ciekawy tej nauki, przychodzi na zajęcia. Zaczyna się od wstępu do wyższej matematyki. 


Posłuchaj
12:32 czwórka pierwsze słyszę 29.08.2023 młodzi fizycy.mp3 O Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków w Pakistanie opowiadają jego zwycięzcy (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Radost Waszkiewicz podkreśla, że by stworzyć taką drużynę, na pewno potrzebny jest nauczyciel pasjonat, który pomoże swoją wiedzą, ale też skoordynuje prace grupy. - Bardzo mi się podobało, jak zastanawialiśmy się nad zadaniami. Wchodziliśmy w to coraz głębiej i zdawaliśmy sobie sprawę, co się dzieje w tych zadaniach - zdradza Paweł Ptaszek. - Bawiliśmy się fizyką.

Jakub zwraca uwagę na fizykę jako sposób opisu świata. Paweł lubi jej obecność w codzienności. 

17 zadań dla młodych fizyków

W Polsce Międzynarodowy Turniej Młodych Fizyków rozpoczyna się od etapu korespondencyjnego. Wysyła się swoje rozwiązania problemów korespondencyjnie. 

- Mamy 17 problemów do rozwiązania - wyjaśnia Paweł. - Naszym zadaniem było przeanalizować każde z nich. Zbadać zjawisko eksperymentalnie i spróbować je przewidzieć teoretycznie. Potem złączyć te oba procesy, by jak najlepiej zrozumieć, czemu coś działa. 

Sprawdź też:

W tym roku próbowali wyjaśnić m.in., dlaczego można podnieść pojemnik z ryżem po wsadzeniu do niego łyżki, a strumień wody ugina się po przejściu przez pochylone sitko. Badali także, jak długie powinno być pobocze drogi, by zatrzymać poruszający się obiekt, oraz czemu, gdy na powierzchni farby akrylowej umieści się mieszaninę tuszu z alkoholem, obserwuje się fraktale.

Każdy licealista wybrał dla siebie z listy zaproponowanych zadanie, które mu się podobało. Zaczynali od eksperymentów, prób rozwiązania problemu. Gdy napotykali na przeszkody, mogli skorzystać z pomocy opiekunów drużyny. Goście Kamila Jasieńskiego zdradzają, że każdy z problemów wymagał od nich około 500 godzin pracy. 

Prezentacja w Pakistanie

Do Pakistanu licealiści pojechali z gotowymi rozwiązaniami. Jeszcze w Polsce ćwiczyli ich prezentacje. - Na turnieju chcieliśmy jak najdokładniej pokazać, co zrobiliśmy, jak pracowaliśmy - mówią licealiści. - Mieliśmy ze sobą filmy, zdjęcia z pracy, wyniki eksperymentów. Na prezentację każdego z rozwiązań dostaliśmy 12 minut, ale były to prezentacje w formie potyczek z oponentem. 

Goście Kamila Jasieńskiego przyznają, że na scenie panowała duża konkurencja, ale po turnieju wszyscy się integrowali. 

Wśród zadań przygotowanych na kolejną edycję Międzynarodowego Turnieju Młodych Fizyków jest zadanie dotyczące zapałek: na podstawie dźwięku zapałek w pudełku trzeba oszacować ich liczbę. - To zadnie trzeba zacząć od licznych eksperymentów, z różną liczbą zapałek w pudełku - podpowiada Radost Waszkiewicz. - Można nagrać dźwięk, zobaczyć jego spektrum. Każdy zainteresowany fizyką może spróbować to rozwiązać. My zapraszamy do naszej drużyny, do Klubu Naukowego Fenix.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Goście: licealiści Paweł Ptaszek i Jakub Soboń, Radost Waszkiewicz (opiekun grupy)

Data emisji: 29.08.2023

Godzina emisji: 09.15

pj