"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Galareta - kiedyś mięso w czapce

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2024 07:30
Na polskim, tradycyjnym stole nierzadko gości galareta. W tekstach pisanych to słowo odnajdujemy już w XIV wieku. Jej źródłosłów jest łaciński, czyli już starożytni rozkoszowali się "mięsem w czapce".
Źródłosłów słowa galareta jest łaciński. Do polskiego przeniknęło ono za pośrednictwem niemieckiego lub francuskiego.
Źródłosłów słowa "galareta" jest łaciński. Do polskiego przeniknęło ono za pośrednictwem niemieckiego lub francuskiego. Foto: shutterstock/Victoria Tucholka
  • W dawnej polszczyźnie "galareta" była też galaratą, galredą galretą i garletą.
  • Ta nazwa odnosił się do do potrawy przyrządzanej z mięsa drobiowego w zastudzonym rosole i przyprawianej octem. 
  • Do końca XVIII wieku zanikają wszelkie poboczne i oboczne formy, pozostaje sama "galareta".
  • Słowo to najprawdopodobniej pochodzi z łaciny, dosłownie oznaczało "mięso w czapce" lub "mięso w peruce" .
  • Cykl "Ojczysty - dodaj do ulubionych" powstaje przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Dawne galaraty, galredy, garlety

Badacze języka z Nardowego Centrum Kultury piszą: choć może na to nie wygląda, galareta to stare słowo, znajdujące poświadczenia tekstowe już z XIV wieku Najpierw, w wieku XIV I XV, określenie "galareta" - a także inne jego wersje: gelarata, galreda, galreta i garleta - odnosiły się do potrawy przyrządzanej z mięsa drobiowego w zastudzonym rosole i przyprawianej octem. Do XVI wieku oprócz podstawowej formy "galareta" przetrwały dwie ostatnie z wyżej wymienionych, doszła też galareda, a samo określenie zaczęło być stosowane jako nazwa wszelkich potraw z zastudzonych wywarów mięsnych, naturalnie nasyconych żelatyną, lub soków z pektyną pochodzącą z owoców.

Do końca XVIII wieku zanikają wszelkie poboczne i oboczne formy, pozostaje sama "galareta", a to za sprawą znakomitego i ogromnie poczytnego dzieła W. Wielątki "Kucharz doskonały" (I wyd. 1783 r.), w którym znajdziemy sporo przepisów na wyborne galarety z mięs, rosołów, ale także z owoców ("z poziomek czynią galaretę").

Galareta - mięso w czapce

Samo słowo przeszło do polszczyzny za pośrednictwem niemieckim lub (wtórnie?) francuskim najprawdopodobniej z łaciny: łacińskie połączenie caro galerita, którym starożytni określali potrawę z gotowanego mięsa pokrytego zastygłą galaretką z wywaru, oznacza dosłownie "mięso w czapce" lub "mięso w peruce" (jak łatwo się domyślić, tąż zacną beretką była właśnie galaretka).


Posłuchaj
02:13 czwórka pierwsze słyszę 27.02.2024 ojczysty galareta.mp3 "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Skąd w polskim wzięła się "galareta"? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

***

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Kolejnych odsłon będzie można posłuchać we wtorki i czwartki w porannej audycji "Pierwsze słyszę", po godz. 7.30. O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowie Martyna Matwiejuk.

Ojczysty | nowy spot kampanii Ojczysty – dodaj do ulubionych | NCKultury

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Na kolejne odsłony cyklu we wtorki i czwartki, w porannej audycji "Pierwsze słyszę"po godz. 7.30 zaprosi Martyna Matwiejuk.

mat. prasowe/kul/gs

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". O rolowaniu i traumach z dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2024 07:40
Nie mają liczby pojedynczej i sprawiają problem - w deklinacji i w noszeniu. Skąd w języku polskim wzięły się rajtuzy i dlaczego większość z nas nie chciała nosić rajtuzów?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Co oznacza "szyć komuś buty"?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 08:45
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Tym razem sprawdzamy, co oznacza "szyć komuś buty". 
rozwiń zwiń