Nie daj się złowić na majówce. Kilka rad z pamiętnika policjantki

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2024 12:43
Młodsza inspektor Małgorzata Sokołowska od 19 lat pełni służbę w policji, a swoim doświadczeniem dzieli się w mediach społecznościowych na profilu @z_pamietnika_policjantki. W Czwórce ma dla Was kilka rad na zbliżającą się majówkę. 
Społeczeństwo dostrzega, że policjanci dziś robią dobrą robotę. Komendy policji prowadzą swoje profile w mediach społecznościowych, coraz więcej jest też kont samych policjantów.
Społeczeństwo dostrzega, że policjanci dziś robią dobrą robotę. Komendy policji prowadzą swoje profile w mediach społecznościowych, coraz więcej jest też kont samych policjantów.Foto: shutterstock/DarSzach
  • Gosia Sokołowska jest influencerką, edukatorką z zakresu bezpieczeństwa, a przede wszystkim policjantką.
  • Nasz kraj jest krajem bezpiecznym, to jednak nie zwalnia nas z codziennej uważności. 
  • Aby zostać policjantem, konieczne jest zdanie testów sprawnościowych i psychologicznych. 
  • Wybierając się na majówkę, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa. 

Gosia Sokołowska jest influencerką, edukatorką z zakresu bezpieczeństwa, a przede wszystkim policjantką. Służbę w policji pełni już od 19 lat. - Uważam, że u nas w kraju jest bezpiecznie, ale to nie zwalnia nas z obowiązku bycia uważnymi - ocenia policjantka. - Najważniejsze jest, byśmy zwracali uwagę na wszystkie niepokojące nas aspekty, które mogą okazać się niebezpieczne. Czasem, skupiając się na tym, że sytuacja jest komfortowa, zapominamy o podstawach. 

Zbliża się tzw. długi majowy weekend, wielu z nas wybierze się za granicę. Tam uważność, którą mamy na co dzień w kraju, może zaprocentować. 

Gosia Sokołowska ogłoszenie o naborze do oddziałów policji dostrzegła, będąc na studiach. Zdecydowała się aplikować. - Do dziś chwalę sobie tę pracę. Ludzie często pytają mnie o to, czy gdybym miała cofnąć czas, to czy wybrałabym inną drogę. Nic bym jednak nie zmieniła - przyznaje. - Służba mnie wykształciła, dała mi szereg kompetencji i dziś, prowadząc media społecznościowe, trochę to oddaję. Pojawiła się we mnie misja dania czegoś od siebie naszemu społeczeństwu. 


Posłuchaj
11:47 czwórka pierwsze słyszę 25.04.2024 sokołowska 8.13.mp3 Jak dbać o swoje bezpieczeństwo na co dzień i w majówkę (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Jak zostać policjantem?

Wszyscy chętni mogą spróbować wejść w szeregi policji. Nabory prowadzi każda komenda wojewódzka czy stołeczna. - Nie jest to bardzo trudne, ale wymaga od nas pewnego wysiłku. Trzeba być sprawnym fizycznie i psychicznie, zdrowym - opowiada gość Kamila Jasieńskiego. - Podczas aplikacji przebada nas lekarz, ale też przejdziemy testy sprawnościowe i psychologiczne. 

Gosia Sokołowska podpowiada, że myśląc o pracy w policji, nie powinniśmy unikać szkolnych lekcji WF-u. - Te testy fizyczne nie są trudne, trzeba trochę pobiec, trochę podźwigać. Nie trzeba być kulturystą, wystarczy dbać o siebie, bez specjalnego zaangażowania - wyjaśnia. - Test psychologiczny jest wielogodzinny i wieloetapowy. Zadane nam zostanie wiele pytań, np. o dobre czy złe cechy. Warto być szczerym, rozwiązując go. Po teście czeka nas rozmowa z psychologiem. 


Bezpieczna majówka

Nawet jeśli nie jesteśmy policjantami, możemy i powinniśmy dbać o swoje bezpieczeństwo. Wiele wskazówek, jak to robić, odnajdziemy na profilu Czwórkowej gościni. 

- Naszą czujność powinna wzbudzić np. ulotka wetknięta w drzwi - zauważa policjantka. - Taka ulotka może być zwykłą ulotką, ale może być wykorzystana przez złodziei. Podobnie działa fakt, że w naszej skrzynce pocztowej zalega korespondencja. Są to znaki, że od dłuższego czasu nie ma nas w domu. Tu liczy się dobry kontakt z sąsiadami. Niech oni wiedzą, że nas nie ma, żeby w przypadku, gdy coś się dzieje, zadzwonili do nas, lub nawet na 112, gdy sytuacja tego wymaga. Oczywiste jest, że jadąc na majówkę, powinniśmy zamknąć drzwi mieszkania czy domu na klucz. W pośpiechu, przy nawale bagaży, wielu z nas zapomina o tym. - Nie bagatelizujmy tego, nie działajmy na szybko, zróbmy to uważnie - poleca Gosia Sokołowska. - Czasem chcemy się też pochwalić wyjazdem - nie piszmy w mediach społecznościowych, że wyjeżdżamy. To informacja, że nasze mieszkanie stoi puste. 

Czytaj także:

Kolejnym aspektem wymagającym naszej uważności jest bezpieczeństwo na drodze. - Ja mam nadzieję, że nasze społeczeństwo jest coraz bardziej odpowiedzialne, świadome. Jedźmy na majówkę wypoczęci, nie przekraczajmy prędkości. Jedźmy spokojnie, by cieszyć się nadchodzącym wolnym czasem - poleca. 

Społeczeństwo dostrzega, że policjanci dziś robią dobrą robotę. Komendy policji prowadzą swoje profile w mediach społecznościowych, coraz więcej jest też kont samych policjantów. - Policjanci pokazują, jak służymy społeczeństwu. Dzielimy się radami i spostrzeżeniami - opowiada policjantka. - Ja pokazuję też, jak wygląda praca policji w innych krajach. Ostatnio byłam w Irlandii, gdzie w policji służy wielu naszych rodaków. W ramach International Police Association mogliśmy zobaczyć, jak tam wygląda służba. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Młodsza inspektor Małgorzata Sokołowska

Data emisji: 25.04.2024

Godzina emisji: 8.15

pj/wmkor

Czytaj także

Plecak ewakuacyjny - jak go spakować? RCB radzi, jak przygotować się w razie zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2024 18:15
Specjalna strona Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przedstawia kompendium wiedzy na temat różnego rodzaju  zagrożeń. - Nasza strona wskazuje na pięć wyjątkowych zagrożeń z zakresu CBRNE, czyli chemicznego, biologicznego, radiologicznego, nuklearnego i zagrożenia eksplozją - mówi Piotr Błaszczyk z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. - Wszystko jest przedstawione w przyjaznej formie.
rozwiń zwiń