Jak zepsuć sobie wakacje? Przeczytaj, zanim wyjedziesz!

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 10:10
Czekamy na nie cały rok, a kiedy wreszcie nadchodzą, nie umiemy się z nich cieszyć. - Podstawą udanego urlopu jest dobry plan - uważa psycholog Agata Wytykowska-Kaczorek. - W przeciwnym razie urlop przecieknie nam przez palce. Nie dość, że nie odpoczniemy, to jeszcze będziemy mieć poczucie całkowicie straconego czasu.
Audio
  • Dobry plan to podstawa udanych wakacji - rozmowa z dr Agatą Wytykowską-Kaczorek (Czwórka/Na cztery ręce)
Sztuka udanego wypoczynku - podstawa do dobry plan
Sztuka udanego wypoczynku - podstawa do dobry plan!Foto: Glow Images/East News

Specjaliści podkreślają, że wypoczynek jest niezbędny dla zdrowia fizycznego i psychicznego. W trakcie urlopu powinniśmy wysypiać się, dobrze odżywiać oraz oderwać od codziennych problemów i jak najmniej złościć. A wszystko bo to, by naładować akumulatory na kolejny rok ciężkiej pracy.

Wakacyjne diety i ćwiczenia, czyli jak nie przytyć latem >>>

Niestety, nie zawsze nam się to udaje, bo jak twierdzi rozmówczyni Tomka Kosiorka, wypoczywanie to trudna sztuka. - Często dajemy się uwieść złudzeniu, że jak już nadejdzie długooczekiwany wyjazd, wszystko pójdzie jak z płatka. Że urlopu nie musimy planować, bo już sam fakt, że są wakacje rozwiązuje wszystkie problemy - mówi dr Agata Wytykowska-Kaczorek ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. - Tymczasem w wypoczywaniu też przydaje się wprawa. Dlatego warto zadbać o to, by na co dzień też pozwolić sobie na chwilę oddechu. Na krótki relaks i czas tylko dla siebie.

/

Bo odpoczynek, żeby był udany, musi wiązać się z radością i przyjemnością. Dlatego o tym, co będziemy robić na urlopie, trzeba pomyśleć wcześniej. I choć planowanie bardziej kojarzy się z pracą niż z wakacjami, to jednak dobry plan pomaga lepiej wykorzystać wolny czas. - Przed podjęciem decyzji gdzie i z kim jedziemy trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań: jak lubimy wypoczywać, co sprawia nam przyjemność i w jakim gronie będziemy czuć się komfortowo - wyjaśnia psycholożka. - To jest w ogóle klucz do szczęśliwego życia. Wiedzieć, co się lubi.

Wakacje to także czas, kiedy nierozwiązane wcześniej problemy i konflikty przybierają na sile. - Wyjeżdżając na urlop mamy duże nadzieje i oczekiwana, że uda nam się jak najlepiej wykorzystać chwile spędzone z rodziną. Czasami jednak okazuje się, że nie jesteśmy przyzwyczajeni do przebywania ze sobą 24 godziny na dobę. Że brakuje nam tematów do rozmów - mówi gość "Na cztery ręce". - Takie sytuacje mogą nas skutecznie sparalizować. Dlatego nie można poddawać się złemu nastrojowi.

Wakacyjna loteria żywieniowa - dokładniej studiuj menu w kurortach >>>

Więcej rad jak nie popsuć sobie wakacji znajdziesz w nagraniu audycji "Na cztery ręce", którą w poniedziałkowe wieczory w Czwórce prowadzi Tomek Kosiorek.

(kul/ag)

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia wakacje
Czytaj także

Kursy na kolonijnych opiekunów. "36 godzin nie doda ci odpowiedzialności"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 18:00
W życie weszły nowe przepisy umożliwiające młodym ludziom szybko i bez problemów zdobyć uprawnień kolonijnego opiekuna. - Wystarczy posiedzieć trochę z kawą przed komputerem i można zostać certyfikowanym wychowawcą - przyznaje Joanna Dębek z MEN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psycholog: nicnierobienie potrzebne, ale w nadmiarze może prowadzić do chorób

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2014 09:26
Człowiek potrzebuje odpoczynku. Może on polegać nawet na zwyczajnym leżeniu na słońcu - podkreśla dr Ewa Jarczewska-Gerc.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Różczka i jej wakacyjne lektury

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 14:00
Popularna aktorka, którą ostatnio możemy oglądać w serialu "Lekarze" na wakacje poleca książkę, której akcja dzieje się... w szpitalu. - Zazwyczaj szukam książek, które jednoczesnie śmieszą mnie i wzruszają. I taka właśnie jest "Pacjentka z sali nr 7" - mówi Magdalena Różczka.
rozwiń zwiń