Kursy na kolonijnych opiekunów. "36 godzin nie doda ci odpowiedzialności"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 18:00
W życie weszły nowe przepisy umożliwiające młodym ludziom szybko i bez problemów zdobyć uprawnień kolonijnego opiekuna. - Wystarczy posiedzieć trochę z kawą przed komputerem i można zostać certyfikowanym wychowawcą - przyznaje Joanna Dębek z MEN.
Audio
  • 36 godzin wystarczy, by zostać kolonijnym wychowawcą - materiał Anny Depczyńskiej (Czwórka/4 do 4)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Wypoczynek, a jednocześnie zarobek - takie możliwości daje młodym ludziom wakacyjna praca wychowawcy kolonijnego. Zostać nim można dziś po ukończeniu odpowiedniego kursu. Okazuje się jednak, że forma takiego szkolenia, zdaniem wielu, jest niewystarczająca, by móc opiekować się grupą nieznanych sobie dotychczas dzieci. Egzaminy można bowiem zdawać po prostu przez internet, a to wzbudza kontrowersje.

Osoba, która chce opiekować się dziećmi podczas letniego wypoczynku musi mieć ukończone 18 lat i wykształcenie średnie. Nie może też być karana. - Taki kurs trwa 36 godzin - mówi Joanna Dębek, rzecznik prasowy ministra edukacji narodowej i dodaje, że przepis, by takie kursy były wystarczające, wszedł w życie niedawno, bo 26 maja 2014 roku. - Są bardzo różne typy kursów, ale tych internetowych jest coraz więcej - przyznaje ekspertka w "4 do 4" . - Wystarczy więc chyba usiąść przed komputerem, spędzić tam trochę czasu przy kawie i można zostać certyfikowanym wychowawcą kolonijnym.

Jak przyznaje Dębek przepisy, które regulowały zdobywanie uprawnień do wykonywania tego zawodu, pochodziły z końca lat 90. - Nie spełniały one wymogów dzisiejszych czasów - mówi Dębek. - Bo nie było wówczas kursów online, z których korzysta coraz więcej osób.

Bev
Bev Sykes/Wikimedia Commons

Ekspertka przyznaje jednak, że przepisy w tej sprawie są nieprecyzyjne. - Nie określają, jak ten kurs ma przebiegać, a jskupiają się edynie na blokach tematycznych - mówi Dębek.

W internetowych kursach specjalizuje się m.in. Waldemar Audaś , który ma za sobą wieloletnie doświadczenie harcerskie. - Żaden internetowy kurs 36-godzinny nie zrobi z człowieka osoby odpowiedzialnej - przyznaje ekspert i tłumaczy, że po kursie wystarczy zdać egzamin.

- Na końcu jest duży test. Po zaliczeniu zawartych w nim 160 pytań przychodzi czas na ćwiczenia. Po ukończeniu kursu kandydaci przesyłają mi swoje odpowiedzi w formacie PDF. I to wystarczy.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału Anny Depczyńskiej z audycji "4 do 4", by dowiedzieć się więcej o przepisach, umożliwiających wykonywanie zawodu opiekuna podczas kolonii i obozów.

(kd, pg)

Czytaj także

Ten Typ Mes: nigdy nie zakochałem sie podczas wakacji

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2013 14:08
W "Czwórkowym Test Osobowości" Ten Typ Mes, jeden z najlepszych polskich raperów przyznał m.in., że… nie lubi podróżować, a jeśli już wyjeżdża, nie rusza się dalej niż na Mazury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obrona konieczna - gdzie są jej granice?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 17:45
Padamy ofiarą napadu. Usiłujemy się bronić, a potem, nagle, z ofiar, sami stajemy się przestępcami. Jak się okazuje, w świetle działającego w Polsce prawa, wcale nie jest trudno przekroczyć cienką granicę obrony koniecznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Każdy Polak może być ambasadorem swojego kraju

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2014 16:30
Często, gdy myślimy o Polaku na wakacjach, oczami wyobraźni widzimy pana z wąsem, w białych skarpetkach i sandałach. Skoro sami mamy takie zdanie o sobie, nie dziwmy się, że stereotypowo postrzegają nas też obcokrajowcy - zróbmy coś, żeby to zmienić.
rozwiń zwiń