Polskie Radio
Section05
Kolonia

Holendrzy zapłacą ofiarom kolonializmu? Mularczyk: po 150 latach przyznają się do zbrodni

Holendrzy przyznają się do zbrodni przeciw ludzkości po 150 latach. Premier Mark Rutte przeprosi za udział kraju w handlu niewolnikami, a król Wilhelm-Aleksander powoła niezależną komisję do oceny udziału monarchii w tym procederze - zasygnalizował na Twitterze wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk. Dodał także, że tamtejszy rząd planuje utworzenie funduszu związanego z działalnością odszkodowawczą.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Holandia Arkadiusz Mularczyk Kolonia odszkodowanie

Concerto Köln. Zdeklarowani muzyczni demokraci

- To istota tożsamości naszego zespołu. Nie tylko decyzje natury organizacyjnej czy finansowej podejmowane są wspólnie. Chodzi też o rozstrzygnięcia muzyczne i mam nadzieję, że to słychać na estradzie. To specyficzne, demokratyczne brzmienie. Głęboko w to wierzymy - mówił w Dwójce Alexander Scherf, wiolonczelista i kierownik artystyczny Concerto Köln.
Zobacz więcej na temat:  muzyka dawna Dwójka Jakub Kukla KULTURA orkiestra Kolonia

Czy kolonizacja Marsa będzie możliwa? Jakie trudności musimy pokonać?

Fascynował ludzkość od dawna. Niegdyś czczony jako bóg wojny, dziś sprawia, że oczy całego świata zwrócone są w jego kierunku z nadzieją na nowe możliwości. Powierzchnia Marsa od kilku dni badana jest przez łazik Perseverance. Czy to mały krok do zasiedlania planety? Na jakie problemy powinni przygotować się ludzie?
Zobacz więcej na temat:  Lucjan Ołtarzewski Łukasz Ciechański NASA Mars Kolonia kosmos NAUKA społeczeństwo Trójka

Polacy w Niemczech z sukcesem biorą udział w akcji MSZ #Polonia4Neighbours

W akcję Ministerstwa Spraw Zagranicznych włączyły się w pierwszej kolejności Polskie Misje Katolickie działające w Niemczech - mówi Polskiemu Radiu dla Zagranicy Jakub Wawrzyniak, Konsul Generalny RP w Kolonii. - Bierze w niej licznie udział także Polonia z Nadrenii Północnej-Westfalii, której chciałbym serdecznie za to zaangażowanie podziękować - mówi Jakub Wawrzyniak.
Zobacz więcej na temat:  Polonia MSZ Kolonia dyplomacja