"Gwiezdne Wojny" i "Planeta małp" - eskapada do innego świata

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2014 12:30
W związku z nadchodzącą premierą filmu "Ewolucja Planety Małp" w "Na cztery ręce" krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz rozmawiał o kinie z gatunku science-fiction i jego serializacji. Podjęto temu zabiegowi nie tylko film "Planeta Małp", w reżyserii Franklina J. Schaffnera, ale również m.in. kultowe "Gwiezdne Wojny" i "Star Trek".
Audio
  • O science-fiction opowiada Błażej Hrapkowicz wraz z gościem, Jakubem Popieleckim (Czwórka/Na cztery ręce)
Kadr z filmu Gwiezdne Wojny
Kadr z filmu "Gwiezdne Wojny"Foto: PAP/reprodukcja

Dlaczego tak łatwo poddaje się kontynuacjom serialowym filmy fantastyczne i na czym polega ich fenomen? Zdaniem Jakuba Popieleckiego z portalu Filmweb.pl serializacja science-fiction wynika z kilku czynników. - Przede wszystkim ze źródeł, z których się biorą współczesne filmy, czy literatura. Między innymi z tych pulpowych, groszowych powieści z lat 20. i 30. Więc siłą rzeczy, kiedy pojawiają się kolejne historie, to ciągi dalsze, sequele oraz prequele są czymś naturalnym - wyjaśnia Popielecki. - Drugi czynnik, to immersyjność science-fiction. Tworzone są zupełnie nowe światy. Nieraz od podstaw. Można zapomnieć, kim się jest na co dzień i zagłębić się w całkiem odmienny, fantastyczny świat. Jeśli już znajdziemy się w takim, który jest fascynujący, to nie chcemy go opuszczać.

Według krytyka filmowego Błażeja Hrapkowicza zaś, science-fiction daje także możliwość skonstruowania zupełnie alternatywnego, wielowarstwowego uniwersum. I to podoba się ludziom w każdym wieku na całym świecie.

Czytaj także: "Wilk z Wall Street" najlepszm filmem pierwszego półrocza<<<

Filmy fantastyczne mają wielu zwolenników także dzięki temu, że pozwalają widzom wejść w zupełnie inną, niż szara codzienność, rzeczywistość. A zaangażowanie niektórych odbiorców sięga fanatyzmu. Fani, fandomy i organizatorzy konwentów, nie chcąc uciekać z kompletnie innych światów, domagają się wciąż więcej i więcej, czym motywują producentów i twórców do produkowania kolejnych serii.

Stworzone światy posiadają wiele aspektów stylistycznych, co widać na przykładzie serii "Planeta Małp". Znajdziemy tam wątki, między innymi przygodowe jak i społeczne, opowieści o rewolucji, podróży w czasie i wiele innych. Na przestrzeni całej serii widać, jak poszczególne filmy różnią się od siebie.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy w audycji "Na cztery ręce".

bc/kd

Czytaj także

Dla fanów SF 2014 rok zapowiada się bogato

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 14:10
- W tym roku możemy się spodziewać wielu bardzo ciekawych produkcji, ale w sporej części będą to kontynuacje doskonale znanych nam już serii - zapowiada w Czwórce specjalista od kina SF i post-apo Kamil Jasieński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najsłynniejsze momenty w "Gwiezdnych wojnach"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 18:00
Najbardziej rozpoznawalna marka science-fiction na świecie, której zyski liczone są w miliardach dolarów, to także kopalnia inspiracji dla innych filmowców, twórców gier komputerowych oraz użytkowników popkultury. W "Scenach bardzo filmowych" wzięliśmy pod lupę "Gwiezdne wojny".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grace Kelly - anioł z Monako

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2014 16:00
Była aktorką, która pokochała księcia. I choć był ślub i piękne wesele, życie Grace Kelly bardziej przypominało melodramat niż bajkę.
rozwiń zwiń