Cztery kroki do komunikacji bez przemocy

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 10:00
- Porozumienie bez przemocy to pewne podejście do ludzi, kontaktów z nimi - mówi Tomasz Bagiński, psycholog, trener biznesu. - Wystarczy wdrożyć kilka prostych zasad, co wcale nie znaczy, że jest to łatwe do wykonania.
Audio
  • Czym jest porozumienie bez przemocy - wyjaśnia Tomasz Bagiński (Czwórka/Na cztery ręce)
Cztery kroki do komunikacji bez przemocy
Foto: Glow Images/East News

Termin "porozumienie bez przemocy" (z. ang. "nonviolent communication, NVC) znany jest wśród psychologów od lat. Coraz chętniej ten typ komunikacji wprowadza też wielu biznesmenów. Tomasz Bagiński, psycholog, trener biznesu, mediator i coach oraz mąż, ojciec Kacpra i Marty zdradza, że to podejście ułatwia nam radzenie sobie w pewnych sytuacjach, pokazuje, jak być z ludźmi i jak z nimi rozmawiać.
- NVC to jest też pewien zestaw umiejętności, które są bardzo przydatne - proste koncepcyjnie, ale niełatwe do wprowadzenia w praktyce - mówi gość audycji "Na cztery ręce". - One potrafią bardzo  nam ułatwić życie na wielu polach.

Okazuje się, że to podejście może zostać zastosowane w każdej sferze: w biznesie, w relacjach z dziećmi, przyjaciółmi, partnerami. - Nie widzę obszaru, w którym nie możemy tego zastosować, bo to jest podejście do wszystkich relacji z ludźmi - mówi psycholog. - Na początku ważna jest decyzja, że chcemy nad tym pracować. Głównym i podstawowym celem korzystania z podejścia bez przemocy jest kontakt z drugą osobą, nie tylko wzrokowy czy fizyczny, jak podanie ręki, ale jakaś więź, połączenie. - Komunikacja NVC wymaga zastosowania większej ilości czasu, energii, wykazania się zaangażowaniem - wyjaśnia gość Czwórki.

Czytaj także: Ludzki mózg ma poczucie humoru
Twórca "porozumienia bez przemocy" Marshall B. Rosenberg wytyczył cztery kroki do NVC. Pierwszym z nich jest obserwacja, drugim rozpoczęcie dialogu w obiektywnej formie, bez oceny, która moze zablokować naszego rozmówcę. Następnie powinniśmy mówić o uczuciach, a w czwartym kroku wprost i precyzyjnie wyrazić prośbę.

By poznać więcej szczegółów na temat NVC, posłuchaj załączonej rozmowy z audycji "Na cztery ręce".

(pj/jp)

Czytaj także

Emocje przydają się w życiu

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 09:00
Jako nastolatkowie pragniemy wygnać emocje ze swoich głów, ujarzmić je, a nawet pozbyć się ich. Okazuje się, że to czas rozwoju emocjonalnego, który w późniejszym życiu przynosi nam wiele korzyści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Firmowe koszmary, czyli co nas denerwuje u kolegów z pracy

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 12:20
Dniówka plus nadgodziny - to wszystko sprawa, że czasami z kolegami z biura spędzamy więcej czasu z niż z rodzina. Nic więc dziwnego, że niektóre zachowania naszych współpracowników mogą nas mocno irytować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś dyskryminacja dotyka też mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 15:00
Do grup dyskryminowanych możemy zaliczyć kobiety, osoby niepełnosprawne, mniejszości seksualne, wyznawców niektórych religii. Ostatnio pojawiły się jednak głosy, że dyskryminowani są również mężczyźni.
rozwiń zwiń