Wywiad-komiks? Na taki pomysł mógł wpaść tylko "Trust"!

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 12:25
– Moja praca polega na tym, by przenieś na papier "kadry", które "powstały" podczas wywiadu – wyjaśnia rysownik Przemek Truściński.
AudioPrzemek "Trust" Truściński, polski rysownik komiksowy i reklamowy, znany m.in., jako twórca komiksowej wersji "Wiedźmina", stworzył nową jakość w polskim dziennikarstwie. Niedawno w jednym z magazynów zapoczątkowany został cykl wywiadów w formie komiksów, których współautorem jest właśnie "Trust". – Śmiem twierdzić, że jest to pierwsze tego typu publikacja. Jak do tej pory nikt nie wpadł na pomysł takiego przekazu – zauważa śmiało rysownik, który o swoim najnowszym projekcie i kondycji komiksu mówił w audycji "Na cztery ręce".

Jak tłumaczy Przemek Truściński, po jego stronie leży zobrazowanie wywiadu, jednak to nie on go przeprowadza. – Działam wspólnie z wybitnymi dziennikarzami, którzy idealnie się uzupełniają: Tomkiem Kwaśniewskim i Aleksem Kłosiem oraz Bartkiem Białym. On z kolei pomaga mi w końcowej fazie tworzenia komiksu, np. dopracowując moje pomysły – mówi.

Zadanie, którego podjął się "Trust" nie należy do najłatwiejszych. Mając do zobrazowania zwykle dwugodzinny wywiad postawił sobie za cel stworzenie historii przedstawiającej bohatera takiego jakim jest. Dodatkowo za pomocą obrazu chce pokazać coś, o czym nie można nigdzie przeczytać. W ten sposób powstanie taka pigułka. – Moja praca polega na tym, by przenieś na papier "kadry", które "powstały" podczas wywiadu – wyjaśnia. – Ponadto staram się przekazać pewien ładunek emocjonalny, który trafił we mnie w czasie słuchania rozmowy dziennikarzy z gwiazdą – dodaje.

Do tej pory w magazynie ukazały się wywiady z Moniką Brodką, Manuelą Gretkowską i Jadwigą Staniszkis. W drukarniach czeka już komiks z kolejną gwiazdą: Małgorzatą Szumowską.

Rysownik podkreśla, że komiksowe wywiady na pewno ukażą się kiedyś w formie albumu. – One wręcz wymagają wydania. Nie zamierzam zakończyć na jednorazowej ich publikacji. To są zbyt kształcące materiały, by o nich zapomnieć – zwraca uwagę.

Na przykładzie komiksów "Trusta", a także działalności innych rysowników można zauważyć jak zmienia się podejście ludzi to tej dziedziny sztuki. – Zaczynamy być traktowani jak artyści, którzy mają coś do powiedzenia, a komiksowi coraz częściej daje się prawo do poruszania tematów ważnych – mówi. Jego zdaniem, skończyły się już czasy, kiedy komiks traktowany był tylko, jako rozrywka dla młodych ludzi. Taki stan rzeczy bardzo cieszy rysownika, który chciałby by komiks traktowany był tak samo, jak inne media.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej m.in. o początkach kariery Przemka Truścińskiego, wysłuchaj całości rozmowy Bogusi Marszalik z rysownikiem.

ap

Czytaj także

Komiksy wkraczają do kin

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2011 13:08
Powstaje coraz więcej animacji, których źródłem są znane od lat i lubiane przez wszystkich komiksy – zauważa rysownik Przemysław Trust Truściński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstaje nowy tajemniczy album Papcia Chmiela

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2011 16:37
- Papcio Chmiel jest w pełnej formie, porządkował dziś kwiatki w ogródku, pnącza na drabince. Pomimo wieku 88 lat ciągle jest pełen energii - mówi Mirosław Sobiecki, fan twórczości Chmielewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komiksowa opowieść z historią w tle

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2011 11:00
"Berlin. Miasto dymu" jest opowieścią fikcyjną, ale jej autor Jason Lutes przez kilka lat prowadził historyczne badania, by tło wydarzeń było prawdziwe.
rozwiń zwiń