"Amelinium" i "chytra baba z Radomia" - jak zrobić skuteczny viral?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 06:00
– Pół świata zbudowane jest na viralach – mówi Maciej Budzich, autor bloga Mediafun.pl. – Wszystko rozprzestrzenia się bardzo szybko, co powoduje, że wieczorne wydanie wiadomości, albo tym bardziej gazeta na drugi dzień, to już "suchar".
Audio
  • Jak stworzyć skuteczny viral? - rozmowa z Maciejem Budzichem
Amelinium i chytra baba z Radomia - jak zrobić skuteczny viral?
Foto: Glow Images/East News

 - Viral to zjawisko w sieci, film, bądź obrazek, który prowokuje nas do pewnej reakcji - opowiada Budzich, autor bloga Mediafun.pl. – Najczęstszą reakcją jest po prostu przesłanie takiego pliku dalej, by inni również zobaczyli, jakie to jest śmieszne, straszne, albo ciekawe.

Kiedyś to była tzw. "poczta biurowa". Pracownicy firm przesyłali sobie nawzajem mailowo, bądź dzięki komunikatorom, typu Gadu-Gadu prezentacje w Power poincie, w których było kilkanaście przeróżnych zdjęć. Dziś wszystko dzieje się gdzie indziej, czyli w serwisach społecznościowych, gdzie wystarczy kliknąć "Like", bądź "Share", by inni zobaczyli, co nam się podoba.

Virale z reguły są "zaplanowane", pracują nad nimi agencje reklamowe, które za skuteczny film, inkasują ogromne kwoty. Ale zdarzają się też virale przypadkowe, które pojawiają się w sieci, gdy komuś przydarzy się zabawna sytuacja, a ktoś inny przypadkiem nagra całe zdarzenie.

- Film, który zrobił furorę, a którego bohaterem jest człowiek który zachwycał się tęczą, to już przecież właściwie odrębna marka, bo na jego podstawie powstają parodie – mówi Budzich. – Podobnie stało się z legendarnym "amelinium", które pewnie też powstało "dla beki", albo... z chytrą babą z Radomia.

Jak stworzyć dobry viral? Co musi w sobie mieć, żeby internauci zaczęli go udostępniać i publikować? Posłuchaj nagrania rozmowy z  Maciejem Budzichem z audycji "Na cztery ręce".

(kd)

Zobacz więcej na temat: firma serwisy społecznościowe
Czytaj także

Internetowe targowisko. Nie daj się oszukać!

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 18:00
W "Czwartym Wymiarze" wybraliśmy się wspólnie na zakupy w sieci. Bezpieczne wspólne zakupy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa era RPG? Prawdziwe sesje trwają w internecie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 17:58
Mistrz gry, kości i wielu graczy, wszyscy połączeni jednym światem, zasadami i chęcią wędrowania po wyobrażonym uniwersum. Sesje RPG przenoszą się do internetu. Sieciowa gra różni się jednak od tej realnej, choćby... klimatem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdjęcie wrzucone do sieci, zaczyna żyć własnym życiem

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 19:22
- Zdjęcia, które wrzucamy do internetu mogą zostać wykorzystane przeciwko nam za kilka dni, albo nawet za kilka lat – ostrzegają eksperci. Jak ustrzec się przed tym, by nasze fotki nie wpadły w niepowołane ręce?
rozwiń zwiń