Polskie Radio

Zdjęcie wrzucone do sieci, zaczyna żyć własnym życiem

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 19:22
- Zdjęcia, które wrzucamy do internetu mogą zostać wykorzystane przeciwko nam za kilka dni, albo nawet za kilka lat – ostrzegają eksperci. Jak ustrzec się przed tym, by nasze fotki nie wpadły w niepowołane ręce?
Audio
  • Bezpieczeństwo w sieci - materiał Kamila Jasieńskiego
Zdjęcie wrzucone do sieci, zaczyna żyć własnym życiem
Foto: Glow Images/East News

Większość z nas wrzuca do internetu swoje zdjęcia. Robimy to uzupełniając blogi, albo profile w serwisach społecznościowych. Warto pamiętać, że publikując fotki, w większości przypadków możemy dokładnie ustawić prywatność każdego z nich, dzięki czemu osoby niepowołane nie będą mogły ich zobaczyć.

Jeśli dotychczas tego nie robiliśmy, zamiast wpadać w panikę i kasować wszystkie profile, jakie dotychczas założyliśmy w sieci warto po prostu chwilę się zastanowić i w przyszłości zatosować kilka prostych zasad, co sprawi, że nasz wizerunek będzie bezpieczny.

– Trzeba mieć świadomość, że w momencie publikacji, zdjęcie zaczyna żyć swoim życiem – mówi Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje. – Dlatego na pewno nie powinniśmy publikować zdjęć, na których są osoby trzecie, bez zapytania tych osób o zgodę.

Zdaniem eksperta trzeba też pamiętać, że to, co wrzucimy do sieci może zostać wykorzystane przeciwko nam. I to niekoniecznie za kilka dni, czy tygodni, a wręcz za kilka lat.

Jak ustrzec się przed tym, by nasze zdjęcia nie wpadły w niepowołane ręce i co zrobić, jesli tak się zdarzy? Posłuchaj praktycznych porad, klikając w załączony plik dźwiękowy.

(kd)

Czytaj także

Kominek: o wiele więcej niż FB wie o nas Google

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2012 16:30
- Nie demonizowałbym Facebooka, swoje dane i tak zostawiamy w internecie – tłumaczy Tomek "Kominek" Tomczyk, znany bloger.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internetowe targowisko. Nie daj się oszukać!

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 18:00
W "Czwartym Wymiarze" wybraliśmy się wspólnie na zakupy w sieci. Bezpieczne wspólne zakupy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozwiń działalność z pomocą aplikacji

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 12:00
- Już niedługo żaden biznes nie będzie mógł się obyć bez mobilnych technologii, niestety świadomość małych firm w tej dziedzinie jest bardzo nieduża - uważa Cezary Jóźków, ekspert rynku.
rozwiń zwiń