Cieszyn - miejsce magiczne

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 14:50
- Ma mało mieszkańców i mnóstwo czaru. Dla jednych to wada, dla mnie zaleta - deklaruje bohaterka reportażu "Ula z magicznego miasta", która postanowiła odmienić swoje życie.
Audio
  • Reportaż: Hanna Bogoryja Zakrzewska "Ula z magicznego miasta" (Na cztery ręce/Czwórka)
Dzień Dżungli zorganizowany przez Centrum Warsztatowe Parostatek
Dzień Dżungli zorganizowany przez Centrum Warsztatowe ParostatekFoto: mat. prasowe

Rzuciła dobrze płatną pracę w firmie reklamowej i z Katowic przeniosła się do Cieszyna.

- Moja mama urodziła się na wsi, dużo opowiadała mi o swoim dzieciństwie i o urokach życia w małej społeczności - wspomina Urszula Szwed. - To wszystko znalazłam w Cieszynie. Znam swoich sąsiadów, wszędzie mam blisko i dobrze mi się tutaj żyje.

Ula Szwed, razem z innymi dziewczynami, postanowiła stworzyć spółdzielnię socjalną. Ich biuro mieści się w budynku kiedyś należącym do straży granicznej. Teraz w pomieszczeniach urzędują organizacje pozarządowe: Klub Kobiet Kreatywnych, Krytyka Polityczna, Szkoła Myślenia, Malarstwa i Rysunku oraz Parostatek, Żywa Architektura i Stowarzyszenie Serfenta.

- Do projektu wciągnęła mnie koleżanka z uczelni, z którą znamy się już 13 lat - opowiada bohaterka reportażu. - Po studiach nasze drogi się rozeszły. Ja zamieszkałam w Katowicach, ona pojechała do Hiszpanii. Kiedy wróciła do Cieszyna, przez 6 lat odwiedzałam ją i marudziłam, że jej zazdroszczę takiego życia oraz pięknego widoku z okna. Wreszcie podjęłam męską decyzję. Przeprowadziłam się i przestałam marudzić. Teraz ja też mogę patrzeć na góry.

Centrum Warsztatowe Parostatek organizuje m.in. warsztaty artystyczno-ekologiczne dla dzieci, a także spektakle. Ostatnio z animatorkami spotkała się z Panią Prezydentową Anną Komorowską.

Autorką reportażu "Ula z magicznego miasta" jest Hanna Bogoryja Zakrzewska.

kul

Czytaj także

Bliźniaczki w symbiozie na szydełku

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2013 13:29
Kasia i Monika mówią prawie jednocześnie. Razem też szydełkują, tworzą, wygrywają konkursy designu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Taka ładna, a na wózku"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 11:28
- Nie znoszę, kiedy ludzie się oglądają i komentują: "taka ładna, a na wózku" - mówi Weronika, bohaterka reportażu Magdaleny Skawińskiej pt. "Piękna na wózku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Art Brut - sztuka surowa, nieokrzesana i gorzka

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 12:20
- Podoba mi się definicja, że Art Brut to sztuka cienia. Bo ona nie jest ze światła, jak sztuka naiwna. Pokazuje cień człowieka. Jego drugą stronę – mówi Beata Jaszczak w reportażu Doroty Bonieckiej-Górny "Oto ja".
rozwiń zwiń