Polskie Radio
Section05
Cieszyn

Porównał rząd i PiS do nazistów. Jest decyzja sądu ws. wpisu cieszyńskiego samorządowca

Porównanie premiera Mateusza Morawieckiego, PiS i służb podległych MSWiA do nazistów to znieważenie i pomówienie - orzekł w poniedziałek cieszyński sąd. Chodzi o sprawę II zastępcy Burmistrza Cieszyna Przemysława Majora i jego wpis w mediach społecznościowych z końca 2021 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony śląskie Cieszyn premier Mateusz Morawiecki służby i bezpieczeństwo straż graniczna imigranci w Europie

Czworonożni detektywi z Cieszyna, czyli Kocia Szajka w Zagadkowym Studiu

Wszystko zaczęło się od "Kociej Szajki i zagadki zniknięcia śledzi" – książki, która przebojem zdobyła serca młodych, ale i starszych czytelników. Historia przygód grupy specjalnej cieszyńskich (czyli pochodzących z Cieszyna) kotów, które rozwiązują kryminalne zagadki, okazała się takim sukcesem, że wkrótce pojawiły się kolejne książki. Dzisiaj jest już ich pięć. A Zagadkowe Studio odwiedziła ich autorka, Agata Romaniuk.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA książki dla dzieci Cieszyn Katarzyna Stoparczyk Trójka

Sacrum sprowadzone na ziemię. "Wiarołom" Piotra Złotorowicza

Piotr Złotorowicz w 2012 r. zdobył "Talent Trójki" w kategorii Film. PWSFTViT w Łodzi ukończył w roku 2015. Jego studenckie filmy były prezentowane na dziesiątkach festiwali i wielokrotnie nagradzane. "Wiarołom" to jego pełnometrażowy debiut. – Wyszedłem z założenia, że chcę powiedzieć o zapomnieniu, o tym, jak niedoskonała jest ludzka pamięć. W tytule chciałem zderzyć pewnego rodzaju sacrum z brutalną i materialną rzeczywistością – powiedział reżyser w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka FILM film polski festiwal filmowy Kraków kino Cieszyn Czechy