Bliźniaczki w symbiozie na szydełku

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2013 13:29
Kasia i Monika mówią prawie jednocześnie. Razem też szydełkują, tworzą, wygrywają konkursy designu.
Audio
  • "Monomoka" - reportaż Magdaleny Skawińskiej (Na cztery ręce/Czwórka)
Bliźniaczki w symbiozie na szydełku
Foto: Glow Images/East News

Kasia i Monika są bliźniaczkami, mówią, że od zawsze tak było, że rozumiały się bez słów. Podejmowały podobne decyzje i wybory, razem poszły na studia, na architekturę. Obie lubią robótki ręczne. Za swoje dizajnerskie meble zdobyły nagrody w prestiżowych konkursach w Londynie i Singapurze.

- Robienie na szydełku to jest mój żywioł - mówią projektantki. - Po prostu się stało. Jeśli by mi ktoś powiedział, dekadę temu, że ja będę dziergać i na tym oprę swoją przyszłość zawodową to bym się roześmiała - mówią jedna przez drugą.

Przygodę z szydełkiem rozpoczęły gdy w ich związkach pojawiły się dzieci i miały sporo czasu do zagospodarowania. - Od oczka do oczka tworzymy takie formy półkuli, są połączone ze sobą, z tego powstaje większa struktura, aż się zamyka obrys pufy - mówią projektantki. 

Dziewczyny wydziergały całą kolekcję, wtedy zdecydowały, że przedstawią ją światu. Wybrały nazwę "Monomoka" - "mo" to skrót od Moniki, "ka" od Kasi, "Mono" podkreśla bliźniaczy monolit w myśleniu. 

Reportaż "Monomoka" Magdaleny Skawińskiej został zrealizowany w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

(pj)

Czytaj także

Kod Żoliborza z dawnych lat

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 13:10
Trzy osoby mogą mieć w sobie siłę, by namówić pół Żoliborza do snucia opowieści z dawnych lat. "Kod pokoleń" łączy pokolenia żoliborzan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie palindromy - nowa forma sztuki

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 08:00
– Kobiety znacznie lepiej reagują na palindromy niż mężczyźni – mówi prof. Tadeusz Morawski, pracujący w Instytucie Radioelektroniki Politechniki Warszawskiej, czołowy polski twórca i znawca palindromów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poszukiwacze pereł, których pasjonuje historia

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 08:00
Bractwo Poszukiwaczy Pereł działa w 3. Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie. To pasjonaci, którzy co tydzień spotykają się po szkole, by posłuchać o różnych ciekawostkach historycznych. Poza tym co miesiąc jeżdżą w różne zakątki Polski, by zwiedzać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młoda demokracja

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 11:28
W obradach komisji zdrowia, spraw społecznych i edukacji Rady Powiatu Żuromińskiego biorą udział przedstawiciele uczniów z lokalnych gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Przekazują oni radnym opinie swoich kolegów, a jednocześnie sami uczą się demokracji.
rozwiń zwiń