Tym ludziom praca pali się w rękach

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 15:00
- Zdecydowałam się na szycie, bo nie chciałam codziennie pracować za biurkiem - przyznaje jedna z bohaterek reportażu o współczesnych rzemieślnikach pt. "Ręczna robota", autorstwa Magdaleny Sławińskiej.
Audio
  • Justyna "Ciotka Ostra" o miłości do horroru i biżuterii (Na cztery ręce/Czwórka)
  • Kilka słów o trudnej sztuce sustarzu (Na cztery ręce/Czwórka)
  • "Tym ludziom praca pali się w rękach" - reportaż Magdaleny Skawińskiej (Na cztery ręce/Czwórka)
Tym ludziom praca pali się w rękach
Foto: ttiger/sxc.hu/cc

Jak twierdzi bohaterka Czwórkowego reportażu, aby otworzyć własny zakład krawiecki wystarczy odrobina szczęścia. - Studiowałam kulturoznawstwo na uniwersytecie we Wrocławiu, i choć to ciekawe studia, to po takim kierunku nie ma się zbyt wielu perspektyw. Po zdobyciu dyplomu zdecydowałam więc, że będę pisarką, ale okazało, ale czułam na sobie zbyt dużą presję - przyznaje.

Z czasem niedoszła pisarka doszła do wniosku, że lepiej będzie, jeśli zamieni maszynę do pisania na maszynę do szycia. - Zawsze lubiłam wyszywać jakieś drobne rzeczy. Skorzystałam z projektu unijnego dzięki, któremu dostałam dofinansowanie i tak się zaczęło - wspomina.
W Polsce istnieją również zakłady rzemieślnicze, które mają już wieloletnią tradycję. Jednak, jak przyznają ich właściciele, tego typu praca nie cieszy się już takim zainteresowaniem jak dawniej.

Czytaj więcej: reportaże w Czwórce <<<

- Kocham to, co robię. Prowadzę swoją działalność już 30 lat, ale prawda jest taka, że teraz nie mam już tylu klientów co kiedyś - przyznaje właścicielka jednego z zakładów krawieckich. - Kształciło się u mnie wiele młodych krawcowych, a tylko dwie pracują w zawodzie. I to za granicą - dodaje.

Reportaż został przygotowany przez Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

(szr)

Czytaj także

Cieszyn - miejsce magiczne

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 14:50
- Ma mało mieszkańców i mnóstwo czaru. Dla jednych to wada, dla mnie zaleta - deklaruje bohaterka reportażu "Ula z magicznego miasta", która postanowiła odmienić swoje życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co można zrobić z papieru?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 15:03
Co wycina Hubert Michalak z Krakowa? Od kilku lat zajmuje go sztuka artystycznego wykorzystania papieru, mniej origami a bardziej artystyczna wycinanka i technika pop-up. We wtorkowy wieczór artysta opowie w Czwórce o swojej pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Transatlantyk Festival z Poznania do Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 15:18
W czwartkowy wieczór zapraszamy na letni festiwal filmowy do Poznania. Wybitne światowe kino i muzyka. Legendarni i młodzi twórcy, przedstawiciele wszelkich zawodów filmowych i muzycznych, setki pokazów, a także liczne koncerty.
rozwiń zwiń