Gry z kasety lepsze od peceta?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 15:00
- Paradoksalnie stare gry w pewnym sensie promowały czytelnictwo. Kiedy czekaliśmy aż odtworzy się gra z kasety, sięgaliśmy wtedy po książkę - bohaterowie reportażu Magdy Skawińskiej "Retrogranie", wyjaśniają dlaczego Comodore 64 przewyższa nowoczesny komputer.
Audio
  • "Gry z kasety lepsze od peceta?" - reportaż Magdy Skawińskiej (Czwórka/ Na cztery ręce)
Gry z kasety lepsze od peceta?
Foto: Glow Images/East News

Zdaniem naszych rozmówców stare gry dawały większą frajdę przede wszystkim dlatego, że były dużo trudniejsze niż dzisiejsze produkcje. - Dzisiaj gry nie wymagają wiele uwagi, można je przejść w kilka godzin. Gry z Comodere 64 może nie prezentowały się tak dobrze, dlatego więc musiały zatrzymać gracza dużym poziomem trudności - opowiadają bohaterowie reportażu.

Czytaj więcej: reportaże w Czwórce <<<

Stare konsole często skupiały wokół siebie całe rodzinny i stawały się częścią codziennej rutyny. - Często grałem na konsoli z ojcem, najczęściej w szachy i monopol. - Chociaż zdarzały się też drobne sprzeczki o podłączenie konsoli do telewizora, z którego przecież korzystali wszyscy. Jednak tylko  można było pograć, bo konsole i komputery nie miały swojego monitora – wspomina jeden z fanów starych gier.

Dziś bohaterowie reportażu starają się przekazać zainteresowanie starymi komputerami swoim młodszym kolegom. - Organizujemy imprezy, na których spotykamy się z ludźmi, których może interesować taka tematyka - mówią. Kiedyś musieliśmy tłumaczyć ludziom jak możliwe jest granie w gry z kasety, a dzisiaj niektórzy nie wiedzą nawet co to jest magnetofon - przyznają.

Reportaż został przygotowany przez Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

(szr)

Czytaj także

Co można zrobić z papieru?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 15:03
Co wycina Hubert Michalak z Krakowa? Od kilku lat zajmuje go sztuka artystycznego wykorzystania papieru, mniej origami a bardziej artystyczna wycinanka i technika pop-up. We wtorkowy wieczór artysta opowie w Czwórce o swojej pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tym ludziom praca pali się w rękach

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 15:00
- Zdecydowałam się na szycie, bo nie chciałam codziennie pracować za biurkiem - przyznaje jedna z bohaterek reportażu o współczesnych rzemieślnikach pt. "Ręczna robota", autorstwa Magdaleny Sławińskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy znajdziemy się po ciemnej stronie monitora...

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 12:58
Młodzieżowa grupa teatralna "Parasol" z Chełmna zdobyła Grad Prix V Festiwalu "Popatrz" w Inowrocławiu. Nagrodzony spektakl "Pass" podejmuje temat uzależnienia nastolatków od komputera.
rozwiń zwiń