Wakacje bez ograniczeń dla niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 08:48
Przybywa w Polsce miejsc, do których osoby niepełnosprawne, planując swoje wakacje, mogą udać się bez obaw. - To stały trend, a nie moda. Z roku na rok sytuacja naprawdę się poprawia - powiedział w Czwórce Maciej Niepogodziński.
Audio
  • Maciej Niepogodziński z fundacji "Zero barier" opowiedział o przewodniku "Polska bez ograniczeń" i wakacjach osób niepełnosprawnych (Czwórka/Na cztery ręce)
Wakacje bez ograniczeń dla niepełnosprawnych
Foto: Glow Images

Przewodnik
Przewodnik "Polska
bez ograniczeń"

Niepogodziński, szef fundacji "Zero barier", która wydała niedawno przewodnik "Polska bez ograniczeń", przyznał, że problemów, na które napotykają niepełnosprawni, chcący wyjechać na wakacje, jest coraz mniej. - Ograniczenia takie rzeczywiście powoli znikają i to nie jest tylko moda, ale stały trend. Sytuacja cały czas się poprawia - oznajmił optymistycznie gość audycji "Na cztery ręce". - Zakładając fundację, naszym celem było publikowanie w internecie jak największej liczby informacji przydatnych osobom niepełnosprawnym, a jako pierwsze zadanie wyznaczyliśmy sobie przewodnik o miejscach turystycznych, które są im przyjazne. Taka była potrzeba chwili i udało nam się ją zrealizować - dodał.

PRZECZYTAJ: Coraz lepiej rozumiemy potrzeby niepełnosprawnych

Niepełnosprawni muszą wakacyjne wyjazdy planować zupełnie inaczej niż osoby nie zmagające się z żadnymi schorzeniami. Chociażby z tego powodu rola przewodnika "Polska bez ograniczeń" jest trudna do przecenienia. - Osoby posiadające określone dysfunkcje bardziej skrupulatnie planują sobie każdą chwilę. Od etapu dojazdu na miejsce wypoczynku, przez dokładnie sprawdzenie, czy to miejsce jest przystosowane dla niepełnosprawnych, czy w okolicy znajdują się ciekawe miejsca do zwiedzenia, aż po kompleksowe zbadanie wszystkich kwestii związanych z transportem - wyliczał Niepogodziński. Łatwo zauważyć, że jest to każdorazowo dość skomplikowana sytuacja, wymagająca precyzyjnego planowania.

Niepogodziński prowadzi szereg spotkań poświęconych problemom osób niepełnosprawnych. Cieszy go rosnące zainteresowanie tym tematem również wśród właścicieli ośrodków wczasowych, restauracji i muzeów. - Zawsze im powtarzam, że koszty poniesione na dostosowanie obiektu do potrzeb niepełnosprawnych szybko się zwrócą. Takie osoby naprawdę chętnie i z przyjemnością wracają do miejsc, w których czują się komfortowo. Zaznaczam jednak, że tutaj chodzi nie tylko o bariery architektoniczne. Istotnych czynników jest wiele, chociażby obsługa. Pierwszy kontakt z osobą niepełnosprawną jest bardzo ważny. Może błyskawicznie przełamać bariery - wyjaśnił gość Czwórki.

Więcej o podróżowaniu osób niepełnosprawnych, miejscach im przyjaznych i działaniach fundacji "Zero barier" - w nagraniu audycji.

ac/mc

Czytaj także

Świat niepełnosprawnych na wielkim ekranie

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 12:35
3 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Niepełnosprawni są obecni w naszej codzienności, nie może dziwić więc fakt, że są obecni również w filmach. Jakimi są bohaterami czy reżyserzy do ich dysfunkcji podchodzą stereotypowo, czy znajdują dla niech pełnoprawne role w swoich obrazach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zabierz laskę do kina" - kampania, która otwiera niewidomym drzwi do kultury

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 08:00
Akcja "Zabierz laskę do kina" ma przekonać organizatorów imprez kulturalnych, by ułatwili osobom niepełnosprawnym branie w nich udziału, a także samych niewidomych, by nie bali się wychodzić z domu. - Mamy nadzieję, że ta kampania będzie trwała już zawsze - mówi Robert Więckowski z Fundacji Kultura Bez Barier.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niepełnosprawny jest pełnoprawny. Także na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 11:50
- Chcemy wspólnie z rządem stworzyć nową ustawę dotyczącą zatrudniania osób niepełnosprawnych, bo w starej jest dużo braków - tłumaczy Monika Tokarska z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, inicjatora cyklu seminariów, które odbywają się w różnych miastach Polski.
rozwiń zwiń