Niepełnosprawny jest pełnoprawny. Także na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 11:50
- Chcemy wspólnie z rządem stworzyć nową ustawę dotyczącą zatrudniania osób niepełnosprawnych, bo w starej jest dużo braków - tłumaczy Monika Tokarska z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, inicjatora cyklu seminariów, które odbywają się w różnych miastach Polski.
Audio
  • Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych pracuje nad nowymi przepisami. Ty też możesz wziąć udział w spotkaniach (Czwórka/Poranek Online)
10 miast, 10 spotkań i szansa na ustalenie nowych zasad umożliwiających zatrudnianie niepełnosprawnych
10 miast, 10 spotkań i szansa na ustalenie nowych zasad umożliwiających zatrudnianie niepełnosprawnychFoto: Glow Images/East News

- Z naszych obserwacji wynika, że dofinansowania do zatrudnienia osób niepełnosprawnych są jak na razie najbardziej skuteczną zachętą dla pracodawców - mówi gość "Poranka OnLine". - Jednak  potrzebne jest również ogólne uporządkowanie wszystkich paragrafów prawnych, które obowiązują w takich wypadkach. Niestety w naszym kraju te przepisy ciągle się zmieniają. Raz mamy odgórnie ustalony, 7-godzinny dzień pracy, innym razem decyduje o tym lekarz. Podobnie jest z orzecznictwem. To, co w jednym województwie uznawane jest za niepełnosprawność o umiarkowanym stopniu, w innym uchodzi za lekką. Takich nieścisłości być nie może.

Stąd też pojawił się pomysł zorganizowania cyklu spotkań, których celem będzie wypracowanie takich metod dialogu i współpracy, które sprawią, że ustawodawca w konstruowaniu przepisów dotyczących zatrudniania osób niepełnosprawnych będzie brał pod uwagę postulaty wszystkich stron dialogu społecznego.

- Zdarza się, że do naszej organizacji zgłaszają się osoby reprezentujace bardzo roszczeniową postawę w stylu "skończyłem kurs, ta praca mi się należy". Tymczasem, żaden pracodawca nie zatrudni osoby tylko dlatego, że jest niepełnosprawna, bo najważniejsze dla niego są kompetencje i kwalifikacje - przekonuje Monika Tokarska, wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. - Chcemy to uświadomić wszystkim zainteresowanym, bo nasze doświadczenie pokazuje, że osoby niepełnosprawne często oczekują taryfy ulgowej. A to tak nie działa i ten model myślenia musimy zmienić.

We wszystkich spotkaniach wezmą udział zaproszeni pracodawcy, przedstawiciele urzędów państwowych i samorządowych, organizacje pozarządowe oraz osoby niepełnosprawne. Do dyskusji zostali zaproszeni eksperci: profesor Elżbieta Kryńska, ekspert w dziedzinie polityki gospodarczej i społecznej, Krzysztof Pater, członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, stały ekspert Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Sejmu RP, w 2004 roku Minister Polityki Społecznej, a także dr Tomasz Kacprzak specjalista w zakresie rynku pracy, dialogu społecznego i procesów gospodarczych.

(kul/pj)

Czytaj także

Nie myl pracoholizmu z pracowitością. Uzależnienie od pracy trzeba leczyć

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 10:30
Są psychologowie, którzy twierdzą, że żeby zachować w życiu równowagę należy 8 godzin pracować, 8 bawić się i 8 przesypiać. Żyjemy jednak w czasach, kiedy zasada "złotego środka" jest właściwie nie do zastosowania, a badania pokazują, że pracoholizm to już nie przejściowy problem, lecz prawdziwe uzależnienie, które trzeba leczyć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prestiżowy zawód? Tokarz, stolarz, ale nie humanista

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 07:00
Humaniści i artyści są przegrani na rynku pracy. 71 procent absolwentów takich kierunków ma poczucie nieprzydatności, jednocześnie w naszym społeczeństwie rośnie szacunek dla wykwalifikowanych robotników, maleje dla lekarzy i przedsiębiorców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Parytety. Czy w parlamencie powinno być więcej młodych ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 15:30
Ostatnio głośno było o parytetach w polityce i biznesie. O swoje miejsce w zarządach spółek i sejmowych ławach walczyły kobiety. Czy właśnie nadszedł czas, by w ten sposób pomóc młodym ludziom znaleźć pracę?
rozwiń zwiń