Bez pszczół nie byłoby nas

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 12:00
Wszystkie pszczoły żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym. Przy okazji zbiorów pożywienia zapylają nasze rośliny. I dzięki temu mamy owoce i warzywa, a nawet jeansy. 
Audio
  • Kasia Dytrych opowiada o pszczołach (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
  • Kasia Dytrych wyjaśnia na czym polega zapylanie kwiatów (Czwórka/Najlepszy dzień tygodnia)
Pszczoły, zdjęcie ilustracyjne
Pszczoły, zdjęcie ilustracyjneFoto: ARLOUK/Pixabay.com

To właśnie pszczołom zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności. Rośliny wzrastają we współpracy z pszczołami, bez nich byłoby to niemożliwe. 

- Co to są kwiaty miododajne? - lepiej nie używać tego określenia, bo żaden z kwiatów nie daje miodu - mówi Kasia Dytrych, ekspertka programu Z Kujawskim pomagamy pszczołom. - Kwiaty dają pszczołom nektar i pyłek. Malwy dają im tylko nektar, bo akurat z tych kwiatów pszczoły pyłku nie zbierają, bo jest dla nich za duży i za ciężki - dodaje.

Te pracowite owady chętnie korzystają z kwiatów kwitnących ziół, lawendy, róż, dalii, kwiatów polnych. - Pszczoły miodne żyją w bardzo dużych rodzinach. Pierwszą rzeczą jaką robi, gdy tylko wygryzie się ze swojej komórki, to sprzątają po sobie - mówi ekspertka. - W ulu pszczoły pełnią różne funkcje - karmią larwy, wylatują by zbierać nektar i pyłek, a także strzegą wejścia do ula - dodaje. 

Jak wygląda zapylanie roślin? Czym są pszczele koszyczki? Czy rzeczywiście pszczoła żądli tylko raz? Co to oznacza, że pszczoły miodne są generalistkami? Jak wygląda ich królowa? O tym m.in. w nagraniu rozmów. 


***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 5.07.2019

Godzina emisji: 7.34, 

pj

Czytaj także

Inteligentne ule. Student z Łodzi pomaga pszczołom

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 15:45
Student elektroniki na Politechnice Łódzkiej Sebastian Górecki stworzył projekt zbudowania inteligentnej pasieki. - Zobaczyłem, jak ciężko pracują te maleńkie zwierzątka i postanowiłem im pomóc - wspominał Sebastian Górecki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pomagamy pszczołom bez lipy". Bo pszczoły są ważne

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 13:25
- To dzięki owadom zapylającym mamy aż 70 proc. tego, co jemy, m.in. jabłka, gruszki, ale także rzepak. Nasza dieta jest urozmaicona - mówiła Aleksandra Mrowiec.
rozwiń zwiń