Wymieranie pszczół. Czy bez nich czeka nas zagłada?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 17:46
- Dwie trzecie głównych produktów, którymi żywi się ludzkość, pochodzi od zapylaczy, czyli w dużej mierze pszczół - tłumaczył Robert Chrzanowski ze Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich.
Audio
  • Jak zatrzymać wymieranie pszczół? (Czat Czwórki)
Zapracowana pszczoła
Zapracowana pszczołaFoto: Shutterstock.com/MMCez

pszczoła owady 1200.jpg
"Bee Friendly". Pszczoły w sercu wielkiego miasta

Albert Einstein ostrzegał, że po śmierci ostatniej pszczoły ludzkość przetrwa tylko cztery lata. Pierwsze oznaki wymierania pszczół zaobserwowano pod koniec ubiegłego stulecia, a teraz to poważny problem globalny. Jak mówił Robert Chrzanowski, przyczyn wymierania pszczół jest wiele, m.in. choroby czy pestycydy. - W Polsce problem zatrucia pszczół wiąże się w dużej mierze z nieprawidłowym wykonywaniu zabiegów ochronnych roślin, zwłaszcza w niewielkich gospodarstwach - tłumaczył ekspert. A jak przekonywał Wiktor Jędrzejewski z organizacji "Miejskie pszczoły", dobrym sposobem na ocalenie pszczół jest zakładanie uli w dużych aglomeracjach. - Nie można zmierzyć szczęścia pszczół, ale w miastach mniej jest zagrożeń związanych z działalnością rolniczą i opryskami, mamy też większą różnorodność biologiczną - mówił ekspert.

W programie rozmawialiśmy także o tzw. CCD, czyli syndromie pustego ula i tłumaczyliśmy, co może zrobić każdy z nas, by przyczynić się do ocalenia pszczół. Co dają nam pszczoły i jak musielibyśmy sobie radzić, gdyby ich nie było? A o swoim wynalazku, robocie, który zapyla kwiaty, czyli B-droidzie, mówił jego twórca dr Rafał Dylewski z Politechniki Warszawskiej.

laboratorium chemia nauka naukowiec 1200.jpg
B-Droid. Robot, który zastąpi pszczołę?

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Aleksandra Rebelińska

Goście: Wiktor Jędrzejewski (organizacja Miejskie pszczoły), Robert Chrzanowski (Stowarzyszenie Pszczelarzy Polskich "Polanka")

Data emisji: 9.03.2017

Godzina emisji: 15.05

kd/fbi

Czytaj także

Polski delfin - morświn umiera. Jak ratować te piękne zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 17:46
Populacja morświnów spadła w ciągu ostatnich dziesięcioleci z kilku tysięcy do… 450. Akcja "Godzina dla Ziemi", organizowana przez WWF poświęcona jest właśnie ratowaniu tych zwierząt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tatry: im trudniejszy szlak, tym mniej śmieci

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 18:15
Bernadetta Kaźmierczak i Sylwia Adach sprzątały tatrzańskie szlaki i przeprowadzały badania na temat śmiecenia w górach. - Już po tegorocznym obozie dało się zauważyć, że pojawiły się nowe miejsca na wyrzucanie śmieci - mówią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gołębie pomogą zbadać powietrze w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 18:29
Z problemem zanieczyszczeń zmaga się wiele miast na całym świecie. Londyńczycy postanowili badać jakość powietrza z pomocą… gołębi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W trosce o środowisko. Jaką rybę wybrać na obiad?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 17:25
Według ONZ niemal 90 proc. światowych zasobów ryb jest przełowionych lub poławianych na najwyższym możliwym poziomie. Popularne na naszych stołach sola czy węgorz już teraz potrzebują więc naszej pomocy w walce o przetrwanie.
rozwiń zwiń