X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wymieranie pszczół. Czy bez nich czeka nas zagłada?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 17:46
- Dwie trzecie głównych produktów, którymi żywi się ludzkość, pochodzi od zapylaczy, czyli w dużej mierze pszczół - tłumaczył Robert Chrzanowski ze Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich.
Audio
  • Jak zatrzymać wymieranie pszczół? (Czat Czwórki)
Zapracowana pszczoła
Zapracowana pszczołaFoto: Shutterstock.com/MMCez

pszczoła owady 1200.jpg
"Bee Friendly". Pszczoły w sercu wielkiego miasta

Albert Einstein ostrzegał, że po śmierci ostatniej pszczoły ludzkość przetrwa tylko cztery lata. Pierwsze oznaki wymierania pszczół zaobserwowano pod koniec ubiegłego stulecia, a teraz to poważny problem globalny. Jak mówił Robert Chrzanowski, przyczyn wymierania pszczół jest wiele, m.in. choroby czy pestycydy. - W Polsce problem zatrucia pszczół wiąże się w dużej mierze z nieprawidłowym wykonywaniu zabiegów ochronnych roślin, zwłaszcza w niewielkich gospodarstwach - tłumaczył ekspert. A jak przekonywał Wiktor Jędrzejewski z organizacji "Miejskie pszczoły", dobrym sposobem na ocalenie pszczół jest zakładanie uli w dużych aglomeracjach. - Nie można zmierzyć szczęścia pszczół, ale w miastach mniej jest zagrożeń związanych z działalnością rolniczą i opryskami, mamy też większą różnorodność biologiczną - mówił ekspert.

W programie rozmawialiśmy także o tzw. CCD, czyli syndromie pustego ula i tłumaczyliśmy, co może zrobić każdy z nas, by przyczynić się do ocalenia pszczół. Co dają nam pszczoły i jak musielibyśmy sobie radzić, gdyby ich nie było? A o swoim wynalazku, robocie, który zapyla kwiaty, czyli B-droidzie, mówił jego twórca dr Rafał Dylewski z Politechniki Warszawskiej.

laboratorium chemia nauka naukowiec 1200.jpg
B-Droid. Robot, który zastąpi pszczołę?

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Aleksandra Rebelińska

Goście: Wiktor Jędrzejewski (organizacja Miejskie pszczoły), Robert Chrzanowski (Stowarzyszenie Pszczelarzy Polskich "Polanka")

Data emisji: 9.03.2017

Godzina emisji: 15.05

kd/fbi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polski delfin - morświn umiera. Jak ratować te piękne zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 17:46
Populacja morświnów spadła w ciągu ostatnich dziesięcioleci z kilku tysięcy do… 450. Akcja "Godzina dla Ziemi", organizowana przez WWF poświęcona jest właśnie ratowaniu tych zwierząt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tatry: im trudniejszy szlak, tym mniej śmieci

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 18:15
Bernadetta Kaźmierczak i Sylwia Adach sprzątały tatrzańskie szlaki i przeprowadzały badania na temat śmiecenia w górach. - Już po tegorocznym obozie dało się zauważyć, że pojawiły się nowe miejsca na wyrzucanie śmieci - mówią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gołębie pomogą zbadać powietrze w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 18:29
Z problemem zanieczyszczeń zmaga się wiele miast na całym świecie. Londyńczycy postanowili badać jakość powietrza z pomocą… gołębi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W trosce o środowisko. Jaką rybę wybrać na obiad?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 17:25
Według ONZ niemal 90 proc. światowych zasobów ryb jest przełowionych lub poławianych na najwyższym możliwym poziomie. Popularne na naszych stołach sola czy węgorz już teraz potrzebują więc naszej pomocy w walce o przetrwanie.
rozwiń zwiń