Polskie Radio
Section05
pszczoły

Świat bez pszczół? Wiktor Jędrzejewski: zmiany klimatu wytrącają pszczoły z naturalnego rytmu

- Mamy coraz więcej zjawisk, w których niestabilność klimatu, jego nieprzewidywalność, wytrąca pszczoły z naturalnych schematów postępowania, które były dla nich do tej pory gwarantem przeżycia, zebrania dużej ilości pokarmu, a z perspektywy ekosystemu i także  naszej, tego, że my będziemy mieli co jeść - mówił w Polskim Radiu 24 Wiktor Jędrzejewski, miejski pszczelarz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska ekologia Katarzyna Dydo rolnictwo pszczoły

Akcja "Adoptuj Pszczołę". Dlaczego owady zapylające są w kryzysie?

Pszczoły miodne i dziko żyjące odpowiadają za zapylanie roślin, które stanowią ponad jedną trzecią naszej codziennej diety. Dlatego są tak ważne dla rolnictwa i produkcji żywności. Niestety śmiertelna mieszanka, na którą składają się toksyczne pestycydy, pasożyty pszczół i zmiany klimatu, sprawia, że zapylacze na całym świecie są w kryzysie. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska rośliny kwiaty pszczoły miód ekologia Greenpeace środowisko kryzys klimatyczny owady

Pszczoły – niezwykłe owady, które dbają o nasze życie i zdrowie

"Kiedy znikną pszczoły, człowiekowi zostaną jedynie cztery lata życia". Te słowa przypisywane Albertowi Einsteinowi są chętnie powtarzane w kontekście licznych chorób, które w ostatnich latach dziesiątkują populację pszczół w Polsce i na świecie. A przecież bez tych owadów nie będzie ani miodu, ani większości naszego pożywienia. 8 sierpnia obchodzimy w Polsce Wielki Dzień Pszczoły.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie miód pszczoły Radosław Nałęcz Trójka