Warzywo dobre na przystawkę i na obiad

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 07:14
Cukinia jest lekkostrawna, zawiera potas, żelazo, magnez oraz beta-karoten, najczęściej jest zielona, ale bywa też żółta. Jakie kryje tajemnice?
Cukinię można przygotować na wiele sposobów
Cukinię można przygotować na wiele sposobówFoto: auntmasako/Pixabay.com/Public Domain

Z cukinii można zrobić makaron, choć najczęściej jednak jest podstawą do zrobienia leczo. O zaletach cukinii porozmawiamy po godzinie 7.

W piątkowym poranku czeka nas też spotkanie z kowalikiem. Ten drobny ptak wróblowaty (mniej więcej wielkości bogatki) ma biały brzuch, szary wierzch ciała i czarną opaskę na oczach. Możemy spotkać go wszędzie, i w lesie, i w parku, i w ogrodzie. W dodatku jest w Polsce przez cały rok, bo to ptak osiadły. Jest bardzo przywiązany do drzew, na których szuka pokarmu.

Zajrzymy także do świata sportu i kultury online, posłuchamy też kolejnego odcinka powieści George Orwella "Rok 1984", który przeczyta Jerzy Radziwiłowicz. 

***

Na audycję z cyklu "Najlepszy Dzień Tygodnia" w piątek (14.08) po godzinie 7.05 zaprasza Kuba Marcinowicz.

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka warzywa

Czytaj także

Marchewkę gotuj w całości - dla zdrowej skóry i oczu

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 11:43
- Przede wszystkim lubię marchewkę za to, że mało jest osób, które jej nie lubią - mówi dietetyczka, Hanna Stolińska. - To skarbnica wszelkiego rodzaju witamin i składników mineralnych, przede wszystkim beta-karotenu - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Botwina, botwinka i boćwina - przestań je mylić

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 10:00
- Botwina to nie to samo, co botwinka i boćwina - wyjaśnia Hanna Stolińska, dietetyk. Jak się okazuje wcale nie trudno je rozróżnić, trudniej tylko nie pomylić nazw. 
rozwiń zwiń