Citi break z Potterem i Rozpruwaczem. Lecimy do Edynburga

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 12:30
Pomnik niedźwiedzia Wojtka, streetartowy tunel, którymi kiedyś jeździła kolej, grób Lorda Voldemorta, darmowe muzea i kolorowe klimatyczne uliczki - to tylko niektóre atrakcje stolicy Szkocji. 
Edynburg, Szkocja
Edynburg, SzkocjaFoto: Shutterstock/Anton Ivanov

Studenckie miasto na studencką kieszeń

Jeśli odpowiednio wcześniej kupimy lot i zarezerwujemy bilety na autobus z lotniska do Edynburga, to weekend w stolicy Szkocji wraz z noclegiem może nas kosztować od 800 do 1000 złotych. Lotnisko jest "odporne" na niewiedzę turystów, wszędzie są strzałki, dzięki którym poruszamy się po nim prawie intuicyjnie - opowiada podróżniczka Marta Sekrecka. - Z dworca obok lotniska dwupiętrowe busy do centrum Edynburga odjeżdżają przynajmniej raz na godzinę. Wszędzie też możemy liczyć na pomoc innych osób, ale tu przyda się choć niewielka znajomość języka angielskiego. Podróżni mogą też skorzystać z drugiej, nieco droższej opcji i pojechać do miasta bezzałogowym tramwajem. Zaletą tego środka transportu jest to, że nie stoi się w korkach. A w godzinach szczytu w Edynburgu są one ogromne.

Gdzie spać, co zwiedzać?

Nocleg najlepiej zarezerwować sobie w hostelu. W Edynburgu mamy w czym wybierać, bo to studenckie miasto. - Większość z nich oferuje nocleg ze śniadaniem, we wspólnej sali lub w "qubiku", czyli zabudowanym łóżku, które przypomina pokój w japońskim hotelu - wyjaśnia Renata Toboła z Follow My Flow. Po Edynburgu możemy poruszać się na dwa sposoby: pieszo albo korzystając z transportu publicznego. Przystanki autobusowe znajdują się przy większości najważniejszych zabytków stolicy Szkocji. Bilety kupuje się u kierowcy i można za nie zapłacić kartą. Natomiast starówka nie jest zbyt rozległa i najlepiej zwiedzać ją "na piechotę" - dodaje Anna Hołubińska - podróżniczka i współautorka bloga Follow My Flow.   

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Edinburgh (@thisisedinburgh)

Sprawdź też:

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Edinburgh (@thisisedinburgh)

Raz - Harry Potter, raz - Kuba Rozpruwacz

Edynburg to miasto pełne nieoczywistych miejsc, instagramowych osiedli i niecodziennych rzeźb. - Stolica Szkocji ma dwie twarze - jedną pogodną i bajkową z uliczkami z Harry’ego Pottera. To drugie oblicze jest mroczne i tajemnicze, z historią Kuby Rozpruwacza w tle. Tak wygląda Edynburg, kiedy pada deszcz - mówi Marta Sekrecka. A kiedy pada, warto wybrać się do zamku królewskiego i do Muzeum Narodowego Szkocji, do którego wstęp jest bezpłatny, a także do Muzeum Pisarzy i Muzeum Dzieciństwa. - Szkoci są bardzo dumni ze swojego dziedzictwa, więc wszystkie zabytki i eksponaty mają starannie opisane - dodaje.    

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @nationalmuseumsscotland

Posłuchaj
10:48 CZWÓRKA NDT - Edynburg 27 01 2023.mp3 City Break w Edynburgu - plan podróży (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 27.01.2023

Godzina emisji: 7.15

kul/kor

Czytaj także

"Muminki, port i kamieniste plaże". Odwiedzamy Turku w Finlandii

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2022 08:37
Położone na zachodnim wybrzeżu Turku, oddalone zaledwie o dwie godziny drogi od Helsinek, jest najstarszym fińskim miastem. W tym mieście coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy aktywnego spędzania czasu, jak i fani Muminków. 
rozwiń zwiń