Sztokholm. Miasto, które od razu nadaje się do życia

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 13:00
W kraju tzw. "średniego mleka", gdzie wszystko jest w sam raz, leży miasto, w którym metro wygląda jak galeria sztuki, a studenci  mogą legalnie krzyczeć w środku nocy na jednej z ulic. Co jeszcze oferuje nam Sztokholm?
Sztokholm
SztokholmFoto: Oleksiy Mark/shutterstoc

Miasto intuicyjne

- Sztokholm oferuje nam siebie, bo to jest miasto zrobione dla ludzi - podkreśla Aldona Hartwińska, autorka bloga o Szwecji Pofikasz.pl. - Ogólnodostępna komunikacja miejska z pływaniem łódką w ramach biletu miejskiego, udogodnienia dla niepełnosprawnych, intuicyjne zagospodarowana przestrzeń, w której od razu odnajdują się turyści. Mogłabym tak długo wymieniać, bo Sztokholm od razu nadaje się do życia. 

"Tu nie zagląda się do cudzych okien" 

Zdaniem dziennikarki Czwórki Martyny Matwiejuk, Szwecja jest przede wszystkim krajem ludzi, ceniących wolność i niezależność. Wielu historyków i socjologów uważa, że to, jak dzisiaj funkcjonują Szwedzi, bardzo silnie wiąże się, z tym, że na kartach szwedzkiej historii nie zapisał się nigdy system feudalny. - Nikt na ulicach nie zagaduje ludzi, a w autobusie nie usiądzie obok obok nas jeśli są inne wolne miejsca. Szwedzi tacy są z natury: cenią sobie przestrzeń osobistą, nie lubią się dotykać i nie mają zwyczaju zaglądać w cudze okna - opowiada gość Czwórki. - Niektórzy uważają, że Szwedzi są dwulicowi i mają tendencje do obgadywania, ale z mojego doświadczenia wynika, że oni po prostu są sobą. Dopóki ich wolność nie ogranicza wolności drugiego człowieka, mogą robić, co chcą. Dotyczy to także osób starszych. Jeśli ktoś w wieku 60 lat stwierdza, że jego dotychczasowe życie mu nie wystarcza, to idzie na studia i zmienia pracę, a nie zamyka się w domu i zostaje emerytem. Nie trzeba być mistrzem świata w tym, co się robi, ale ważne, że się robi.  

Södermalm jak Plac Zbawiciela

Sztokholm jest stolicą, a zarazem największym miastem w Szwecji, kraju położonym w północnej części Europy. Zostało ono założone w 1252 roku przez Birger jarla, ale przywileje miejskie otrzymało nieco ponad dwieście lat później. Sztokholm jest głównym ośrodkiem politycznym, ekonomicznym i kulturalnym kraju, to tam mieszczą się siedziby szwedzkiego parlamentu oraz tamtejszej rodziny królewskiej. - Od długiego czasu najbardziej hipsterską dzielnicą miasta jest Södermalm, ale żeby się o tym przekonać, trzeba wiedzieć dokąd pójść. Główna arteria Södermalm nie różni się od innych miast, ta "hipsterskość" kryje się na uboczu - mówi Aldona Hartwińska. - Ale Södermalm to taże miejsce, w którym znajdują się najstarsze budynki w Sztokholmie: drewniane stare chaty stoją pomiędzy tętniącymi życiem kawiarniami, klubami i sklepikami.  

Sprawdź także:

Fotografiska - galeria inna niż wszystkie

W tym mieście znajduje się ok. 70 muzeów, z których najczęściej odwiedzanymi są Vasamuseet - Muzeum Okrętu Vasa i Skansen, oba znajdują się na Djurgården, czyli jednej ze sztokholmskich wysp. Do głównych zabytków i atrakcji miasta należą także m.in. Kungliga Slottet, czyli Pałac Królewski, Storkyrkan - tamtejsza katedra, Riddarhuset, czyli Dom Rycerstwa i Szlachty, a także Stadshuset, czyli Ratusz. W Sztokholmie mieści się także najdłuższa galeria sztuki - czyli tamtejsze metro. W mieście znajdziecie również najbardziej fotogeniczną bibliotekę i pozostałości po fabryce nitrogliceryny Alfreda Nobla. - W stolicy Szwecji znalazłam najpiękniejszą galerię fotografii, w jakiej kiedykolwiek byłam. To Fotografiska, która mieści się w ceglanym budynku dawnego urzędu celnego - opowiada autorka audycji. - Sukces prywatnego muzeum jest tak ogromny, że galeria otwiera swoje siedziby na świecie. Już jest w Nowym Jorku, za chwilę pojawi się w Berlinie, zagości także w Szanghaju. Założyciele tej galerii są wizjonerami, którzy z dużą uważnością myślą o odbiorcy. Placówki czynne są do godz. 23.00. prezentują kilka wystaw jednocześnie a w ofercie mają też pięknie wydane albumy o sztuce.  

Posłuchaj
17:41 CZWÓRKA Swiatla wielkiego miasta - sztokholm 21.05.2022.mp3 Sztokholm. Co warto zobaczyć w tym mieście? (Światła wielkiego miasta/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: "Światła wielkiego miasta"

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Aldona Hartwińska (autorka bloga o Szwecji Pofikasz.pl i kursów języka szwedzkiego online)

Data emisji: 21.05.2022

Godzina emisji: 10.13

kul

 

Czytaj także

Sztokholm śladami Blomkvista i Larssona

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 07:00
Postać Stiega Larssona jest niemniej ciekawa niż bohaterowie wykreowani przez autora "Millenium". Korzystając z przewodnika Wojciecha Orlińskiego stolicę Szwecji zwiedzimy m.in. śladami Larssona, Blomkvista i hakerki Salander.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praktyki w Szwecji. Praca na najwyższym szczeblu

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 11:00
W najbliższej audycji zabierzemy Was do Sztokholmu, gdzie na praktyki zawodowe w ramach Erasmusa Plus wyjechała Weronika Bryńska.
rozwiń zwiń