Jak zostać odkrywcą planet?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 17:20
- Projekt, w którym uczestniczę już od wielu lat, polega na obserwacji miliarda gwiazd - mówi dr Paweł Pietrukowicz z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • O mikrosoczewkowaniu grawitacyjnym, które pomaga zostać odkrywcą planet (Astrosapiens/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Sergey Nivens

Komputer, dobra kamera podłączona do teleskopu i pogoda - to najważniejsze elementy tego procesu. - Dlatego najlepiej robić to w Chile, w obserwatorium La Silla. Tam są najlepsze obrazy nieba i 300 pogodnych nocy w roku - wyjaśnia ekspert.

Czytaj także
Droga Mleczna Kosmos 1200.jpg
Niebo południowe. "Daj się ponieść Drodze Mlecznej"

Polscy naukowcy mają w Chile swój teleskop i obserwują m.in. egzoplanety. - Chcielibyśmy znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania. Skąd się wzięliśmy, dokąd zmierzamy i czy na pewno jesteśmy w kosmosie sami - dodaje dr Paweł Pietrukowicz.

W audycji sprawdzamy, jak skompletować sprzęt do obserwowania nieba i ile to kosztuje. Tłumaczymy też, na czym polega mikrosoczewkowanie grawitacyjne i czy może ono uczynić z nas odkrywców.

***

Tytuł audycji: Astrosapiens

Prowadzi: Mateusz Borkowicz

Gość: dr Paweł Pietrukowicz (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 4.08.2017

Godzina emisji: 15.14

kul/mc

Czytaj także

Saturn. "Po uszach go poznacie"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 16:30
Początek lipca to najlepszy moment, żeby przyjrzeć się Saturnowi. - Żartownisie mówią o nim "władca pierścieni", a ci, którzy pierwsi widzieli go przez teleskop nazwali go... "planetą z uszami" albo "planetą w kapeluszu"- opowiada Mateusz Borkowicz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kosmos. Gwiezdna podróż". Książka jak bilet do gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 16:40
- Po moich dzieciach widzę, jak fajnie jest, kiedy wyrabia się w nich nawyk patrzenia w niebo. Mam nadzieję, że moja książka też się do tego przyczyni - mówi Paweł Ziemnicki, autor "Kosmosu. Gwiezdnej podróży".
rozwiń zwiń