W tej książce Japonki wychodzą z pudełka

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 10:18
- W japońskim funkcjonuje takie wyrażenie "córka w pudełku", co oznacza młodą dziewczynę, na którą rodzice chuchają i dmuchają - mówi Karolina Bednarz, autorka "Kwiatów w pudełku". - Z jednej strony opiekunowie chcą dla niej jak najlepiej, a z drugiej ograniczają jej wolność i swobodę, narzucają jej zasady jak ma się zachowywać - dodaje. 
Audio
  • Karolina Bednarz opowiada o swojej pracy nad książką "Kwiaty w pudełku" (Czwórka/Faktofonia)
Grzeczną Japonię symbolizuje kobieta, gejsza podająca herbatę. - To obraz pocztówkowy, dla kobiet krzywdzący - mówi Karolina Bednarz.
"Grzeczną" Japonię symbolizuje kobieta, gejsza podająca herbatę. - To obraz pocztówkowy, dla kobiet krzywdzący - mówi Karolina Bednarz.Foto: pixabay

Określenia "córki w pudełku" w jednym ze swych przemówień użyła Toshiko Kishida, nazywana jedną z pierwszych japońskich feministek. Tytuł "Kwiaty w pudełku" w pewnym sensie łączy się z jej postacią. W tej książce Karolina Bednarz zdecydowała się pokazać, jak funkcjonują kobiety w Japonii. 

Ikigai - rewolucja w stronę szczęścia
japonia spokoj ciesza gory wiosna 1200.jpg
Ikigai - rewolucja w stronę szczęścia

- Pierwsze rozmowy, które przeprowadziła już myśląc o książce, to były rozmowy z kobietami uprzywilejowanymi, tokijkami, bogatymi - mówiły o dyskryminacji w pracy, problemach w związku, ale żyło im się bardzo dobrze - wspomina gość Dominiki Klimek. - Później, przyglądając się danym statystycznym, okazało się, że te kobiety nie są reprezentacyjne dla społeczeństwa japońskiego. Zainteresowałam się kobietami bezdomnymi, chorymi, ofiarami przemocy. Redaktor mojej książki zwrócił mi uwagę na środowisko LGBT. 

Karolina Bednarz zwraca uwagę na dwa stereotypowe obrazy Japonii - pierwszy związany z fetyszem, drugi - grzeczny, związany z tradycyjnymi rolami. Jak wyglądają maski przyjmowane przez Japończyków? Jak traktowany jest indywidualizm w kraju kwitnącej wiśni? O czym de facto jest książka "Kwiaty z pudełka"? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Karolina Bednarz (dziennikarka, reportażystka, autorka bloga "W krainie tajfunów", autorka książki "Kwiaty w pudełku")

Data emisji: 23.04.2018

Godzina emisji: 19.15

pj/kul

Czytaj także

Reportaż - rzeczywistość w powiększeniu

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 09:04
- Początki reportażu mają genezę kulturowo-cywilizacyjną. Wiążą się z przemianami, wkroczeniem społeczeństwa w nowoczesność - mówił dr Tomasz Jędrzejewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Thomas Orchowski: w Turcji wszystko jest "bardziej"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 10:00
- Turcja jest o tyle fascynująca, że tam wszystkie podziały w społeczeństwie są bardziej widoczne. Walka o władzę polityczną jest bardziej zaciekła - mówi Thomas Orchowski, reporter. - To mi się najbardziej spodobało, ta wyrazistość, melancholia z tym pomieszana, wiele bardzo różnych wątków - dodaje. 
rozwiń zwiń