Zapomniany Honduras - dobrze, że nas tam nie ma

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 14:20
Przez lata jedynym zagranicznym korespondentem w Hondurasie był Alberto Arce. Trudno o nim powiedzieć, że spędzał czas w redakcji, czego dowodem jest książka "Telefon obwieszcza śmierć. Zapiski korespondenta w Hondurasie". 
Audio
  • Jerzy Wołk-Łaniewski, tłumacz opowiada o książce "Telefon obwieszcza śmierć. Zapiski korespondenta w Hondurasie" (Faktofonia/Czwórka)
Uliczka miasta Copan, Honduras
Uliczka miasta Copan, HondurasFoto: Shutterstock/Chrispictures

okładka książki okładka książki

Alberto Arce wyjechał do Hondurasu w 2012 roku, na zlecenie Associated Press, a opuścił go, gdy dla niego zrobiło się niebezpiecznie, bo za dużo tematów rozgrzebał. Pełna trudnych tematów jest też jego książka, która mówi o tematyce narkotykowej, korupcji policji, korupcji politycznej, przestępczości drobnej, ulicznej, gangach, haraczach. Arce pisze o rzeczywistości miejskiej, ale wyjeżdża też na prowincję, gdzie lądują wyładowane kokainą awionetki z Kolumbii. - Tam miejscowa ludność jest zaangażowana w ten proceder - wyjaśnia tłumacz książki Jerzy Wołk-Łaniewski. - Często nawet opłacana jest nie pieniędzmi, a towarem, a włodarze miasteczek są wobec tego bezsilni - dodaje. 

Pracując przy tej książce, czułem, że obcuję z dobrym jakościowo tekstem. Książka jest skondensowana i nie jest to pocztówka Jerzy Wołk-Łaniewski

Gdy Honduras pojawia się na łamach gazet, czytamy o: konfliktach, wojnach, zamachach, przestępczości, narkotykach, zbiorowych grobach. - Honduras bardzo chciałby być zapomniany przez świat i zniknąć z nagłówków wiadomości - mówi tłumacz książki "Telefon obwieszcza śmierć". - Można dziś powiedzieć, że Honduras odpuszczono, jako przypadek beznadziejny. W książce pojawia się wątek, że pompowane tam środki pomocowe trafiały nie tam, gdzie powinny, i pieniądze wspierały miejscowe kartele przemytników - dodaje. 

Alberto Arce to korespondent bezpośredni i uczestniczący. Często narażający się.  

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Jerzy Wołk-Łaniewski (tłumacz książki Alfredo Arce "Telefon obwieszcza śmierć. Zapiski korespondenta w Hondurasie")

Data emisji: 12.01.2019

Godzina emisji: 16.11

pj/ac

Czytaj także

Konkurs im. prof. Elżbiety Tarkowskiej. Dominika Klimek wyróżniona

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 17:00
Dominika Klimek, dziennikarka i reportażystka Czwórki, otrzymała w konkursie im. prof. Elżbiety Tarkowskiej wyróżnienie za autorski reportaż "17 lat więcej", przygotowany dla Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na początku była mapa. Michał Milczarek o podróżach "Donikąd"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 16:04
W "Donikąd" Michał Milczarek opowiada o wyprawach na krańce świata: Kamczatkę, Kołymę, do Workuty, Ewenkii, Norylska. To zapiski z miejsc, w których - jak mówi - byt graniczy z nicością.
rozwiń zwiń