Szwecja - kraj nie dla wszystkich - okiem reportażystki

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 12:43
Dlaczego w Szwecji płoną ośrodki dla uchodźców? Dlaczego w holu największego instytutu badawczego w kraju, Karolinska Institutet, nadal znajduje się popiersie Gustafa Retziusa, pioniera teorii czystości rasy?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/Martinho Smart

Jak to się stało, że zaledwie trzy lata po II wojnie światowej mieszkańcy Jönköping postanowili wypędzić z miasta tattare - ludzi wędrownych? Te pytania zadaje Wiktoria Michałkiewicz, autorka reportażu "Kraj nie dla wszystkich. O szwedzkim nacjonalizmie". 

Słowo "nacjonalista" od drugiej wojny światowej stało się w pewien sposób wyklęte. Ale dzisiejszy nacjonalizm nie ma nic wspólnego z nazizmem – mówi Lasse, jeden ze Szwedzkich Demokratów, którzy są bohaterami tej książki. To partia, która ubrała nacjonalizm w garnitur i ładne słowa, prezentując coraz liczniejszym wyborcom uśmiechniętą twarz. Chcą budować nowy Dom Ludu, po swojemu rozumiejąc ideę szwedzkiej równości.

Wiktoria Michałkiewicz tłumaczy, dlaczego w państwie uważanym za idealne rośnie dziś w siłę wroga inności prawica. Ta książka niektórych zachwyci, innych wzburzy i obrazi, ale wszystkich zmusi do myślenia. Z autorką porozmawiamy w "Faktofonii". 

***

Na audycję "Faktofonia" zapraszamy w niedzielę (19.04) po godz. 16.05. Program poprowadzi Dominika Klimek.

mat.pras./pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka reportaż
Czytaj także

Plan B. Adam Bochiński i Maciek Hamela o życiu, które wywróciło się do góry nogami

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 17:20
"Plan B" to seria opowieści o tym, że życie potrafi zweryfikować nasze założenia, los jest wypadkową wielu czynników, a poczucie kontroli bywa złudne. - Długo szukaliśmy bohaterów. Czekaliśmy na historie, które nie tylko odniosą się do tytułowego "Planu B", ale będą także zahaczać o ważne problemy społeczne w Polsce - wyjaśniają Adam Bochiński i Maciek Hamela.
rozwiń zwiń
Czytaj także

12 historii o ludziach, którzy działanie mają we krwi

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 16:06
Jan Król i Agnieszka Żądło są autorami reportaży "Przewiew. 12 historii otwartych", czyli o ludziach, którzy działanie mają we krwi. W tym zbiorze przedstawieni zostali współcześni liderzy.
rozwiń zwiń