Niezawodna Nagra. Kultowy magnetofon - marzenie reporterów

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 15:19
Magnetofon reporterski - dziś jest wielkości smartfona, kiedyś był dużo większy i cięższy. I niezawodny. Tę cechę zawdzięczał wyobraźni i wiedzy polskiego konstruktora Stefa Kudelskiego.
Audio
  • Wynalazek Stefana Kudelskiego - Nagra (Stacja Nauka/Czwórka)
Nagra
NagraFoto: PAP/HARISH TYAGI

paznokcie manicure lakier do paznokci 1200.jpg
100 wynalazków na stulecie. Bezwonny lakier do paznokci

Konstrukcja była niezawodna, dlatego sprzęt wybitnego elektronika i wynalazcy szybko zyskał miano kultowego. - Całe pokolenia reporterów marzyły, by móc nagrywać na "Nagrę" - wspominał Krzysztof Michalski, dziennikarz Radiowej Jedynki. - To było urządzenie o wspaniałej jakości nagrywanego dźwięku. Kudelski wyszedł z założenia, że skoro nie jest to sprzęt "masowy" to nie może się psuć. By przekonać wszystkich, że jego magnetofony są niezawodne, Kudelski sam wcielił się w rolę reportera.

Stefan Kudelski, który od 1939 roku mieszkał w szwajcarskiej Lozannie pierwszą Nagrę stworzył już w 1952 roku. Magnetofon zrobił zawrotną karierę w radiu, ale także m.in. w Białym Domu. Dlaczego Amerykanie kupili polski sprzęt od Japończyków i skąd wzięła się nazwa "Nagra"? O tym w nagraniu materiału przygotowanego przez Justynę Majchrzak.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Kaja Zemła

Data emisji: 11.04.2018

Godzina emisji: 12.30

kd/kul

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie - "fotorewolwer" Karola Brandla

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 14:01
Fotogrewolwer był mniejszy od ówczesnych, XIX-wiecznych aparatów fotograficznych, robił zdjęcia szybciej. Za ojca tego wynalazku uznać można fotografa i reportera Karola Brandla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Nafta, która powstała... na bagnach

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 15:37
Młody chemik i farmaceuta Ignacy Łukasiewicz, spacerując po okolicznych bagnach, poszukiwał substancji, z których mógłby wyekstrahować leki. Po licznych eksperymentach pozyskał jednak… naftę.
rozwiń zwiń