X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

100 wynalazków na stulecie - "fotorewolwer" Karola Brandla

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 14:01
Fotogrewolwer był mniejszy od ówczesnych, XIX-wiecznych aparatów fotograficznych, robił zdjęcia szybciej. Za ojca tego wynalazku uznać można fotografa i reportera Karola Brandla.
Audio
  • O wynalazku zwanym "fotorewolwer" opowiada Justyna Majchrzak (Stacja Nauka/Czwórka)
aparat
aparatFoto: Pixabay.com/Public Domain

Co prawda Brandel nie robił sobie tradycyjnych selfie w dzisiejszym rozumieniu, ale znamy kilka jego autoportretów. - W 1883 roku wynalazł przenośny aparat fotograficzny, którym zrewolucjonizował fotografię. Aparat był niewielki, przenośny, a Brandel zastosował w nim superszybką migawkę, 1/50 sekundy – opowiadał Tomasz Mościcki, dziennikarz radiowej Dwójki, fotograf.

Brandel mieszkał m.in. w Warszawie. Jakie zdjęcia zrobił mieszkańcom stolicy? Jak na swojej konstrukcji zbił majątek, sprzedając ją w różnych częściach Europy? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego Justyny Majchrzak.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 31.01.2018

Godzina emisji: 12.35

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od inspiracji do kreacji. "Wystarczy mieć pomysł"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 15:30
- Młodzi ludzie, na przykład gimnazjaliści, są świetnymi obserwatorami rzeczywistości. Patrzą, co nie działa w ich życiu codziennym i konstruują własne wynalazki - mówi Łukasz Kałucki z Akademii Wynalazców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Auto z napędem rakietowym? "To skończyło się śmiercią"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 13:36
Marzył, by podróż z Berlina do Nowego Jorku trwała pół godziny. Max Valier, austriacki inżynier, który nie bał się ryzyka, za swoją odwagę zapłacił najwyższą cenę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Słodowy remixed". Wariacje na temat "DIY"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 17:24
"Słodowy remixed" to projekt Instytutu Adama Mickiewicza, którego celem jest krytyczne przybliżenie dziedzictwa Adama Słodowego, legendarnego polskiego wynalazcy, prezentera telewizyjnego i popularyzatora idei "zrób to sam".  
rozwiń zwiń