"Quo Vadis, Techno?" Debata Czwórki na Up To Date Festival

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 19:07
To już trzecia odsłona projektu debat Czwórki. Podczas Up To Date Festival w Białymstoku gośćmi Czwórki byli Kuba Sojka i Adam Brocki.
Audio
  • Debata z cyklu "Quo Vadis Techno" podczas Up To Date Festival (Debaty w Czwórce)
Adam Brocki i Norbert Borzym podczas debaty Czwórki
Adam Brocki i Norbert Borzym podczas debaty CzwórkiFoto: Kamil Jasieński/Czwórka

Podczas debaty rozmawialiśmy o kondycji polskiej sceny techno, ale mówiliśmy też o sytuacji na rynku szeroko pojętej muzyki elektronicznej w naszym kraju. - Techno ciągle się rozwija, ale idzie w zupełnie innym kierunku niż pierwotnie, przed laty, zakładano. Kiedyś muzyka techno była bardziej "połamana" i syntezatorowa, analogowa, dziś jest mroczna, bardziej modularna, zawiera więcej dysonansu - tłumaczył Kuba Sojka. - Ale technologia ewoluuje w taki sposób, że w każdym gatunku muzycznym pojawia się więcej syntetycznych elementów, co daje głębię, jeśli chodzi o brzmienie - mówił muzyk. 

Zaś jak tłumaczył Adam Brocki, dużą rolę w ewolucji współczesnego techno odgrywa sprzęt, który pierwotnie, jak podkreślał ekspert Czwórki, dedykowany był do innych celów. - Część sprzętu, stworzona na potrzeby pracy w studiu przy dużych soulowo-popowych projektach, się nie sprawdziła w elektronice - opowiadał gość Czwórki.

Up To Date 1200.JPG
Czwarta Scena Czwórki - jesteśmy na Up To Date Festival

ZOBACZ TAKŻE Debaty w Czwórce >>>

Kuba Sojka podczas debaty/fot. Kamil Jasieński/Czwórka Kuba Sojka podczas debaty/fot. Kamil Jasieński/Czwórka

Jakie piętno na współczesnym techno odcisnął sampling lat 90.? O tym rozmawialiśmy podczas debaty. Szukaliśmy także odpowiedzi na pytania o miejsce muzyki techno we współczesnym krajobrazie muzycznym, szperaliśmy w historii i staraliśmy się przewidzieć przyszłość i drogi rozwoju mechanicznych brzmień. W programie nie zabrakło także sporej dawki dobrej muzyki elektronicznej.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ Czwarta Scena Czwórki - artyści >>>

debata audioriver 1200.jpg
Czwórka z Audioriver. "Quo vadis, Techno?"

***

Prowadzi: Norbert "Bert" Borzym

Materiały przygotowała: Justyna Tylczyńska

Goście: Kuba Sojka (producent, live performer, jedna z najważniejszych postaci polskiej sceny techno, gwiazda tegorocznej Czwartej Sceny Czwórki), Adam Brocki (połowa duetu Private Press, producent i dj zaangażowany w wiele projektów muzycznych, m.in. Earth Trax & Newborn Jr., gwiazda tegorocznej Czwartej Sceny Czwórki)

Data emisji: 8.09.2018

Godz. emisji: 18.05

Debata z cyklu "Quo Vadis Techno" podczas Up To Date Festival Debata z cyklu "Quo Vadis Techno" podczas Up To Date Festival

kd


Czytaj także

Czwórka prosto z Audioriver. "Quo vadis, techno?"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 18:48
- Techno to kwintesencja wolności, dla każdego jest czymś innym,  bo ramy tej muzyki są bardzo szerokie - mówi DJ Leon, jeden z uczestników debaty Czwórki. - Nie można już mówić, że to underground, bo techno staje się wielkim biznesem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwarta Scena Czwórki na Up To Date Festival 2018 - artyści

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 13:17
W ramach Up To Date Fesitval po raz drugi zagra nasza Czwarta Scena Czwórki. Przybliżamy Wam sylwetki artystów, którzy zagrali w czwórkowej strefie.
rozwiń zwiń