Sandwich cubano. Wyczaruj karaibski smak we własnej kuchni

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 11:45
Sandwich cubano to kanapka, której historia zaczyna się na karaibskiej wyspie, ale została spopularyzowana na Florydzie. Składa się z pieczeni wieprzowej, szynki, ogórków konserwowych, sera i musztardy.
Sandwich cubano
Sandwich cubanoFoto: bonchan/Shutterstock.com

poke bowl czwórka 1200.jpg
Poke bowl - hawajska odpowiedź na sashimi

Kubańską kanapkę przygotować możemy własnoręcznie w swoim domu, a za jej wyjątkowy smak odpowiada marynowane mięso wieprzowe. Jak przekonywał Kuba Steuermark to nie jest trudny posiłek, którego stworzenie zajmuje nawet kilka minut. Ważne, by wcześniej przygotować odpowiednie składniki i sprzęt. - Musimy mieć przede wszystkim masło i lekko słodzone ogórki konserwowe, które znaleźć można w słoikach na sklepowych półkach - mówił gość Czwórki. - Do tego zwykłe szerokie salami, plastry sera z dziurami i szynkę. Do tego majonez i musztarda i przede wszystkim chleb. Sam najczęściej przygotowuję tę kanapkę na szerokich bagietkach, tzw. bułkach wrocławskich - tłumaczył Kuba Steuermark. 

Posłuchaj
16:47 2020_07_18-17-16-11_CZWÓRKA_NNŻ.mp3 O tym, jak stworzyć oryginalną kubańską kanapkę w domu i o historii i tajnikach tego dania opowiada Kuba Steuermark (Nie na-żarty/Czwórka) 

Bułkę przecinamy wzdłuż na pół. Jedną stronę smarujemy majonezem, drugą - musztardą. Do środka wkładamy salami, ser, szynkę i plastry ogórka. Składamy bułkę, a z zewnątrz smarujemy ją masłem, by lepiej się przypiekła. - Tu zaczynają się schody, bo warto to zrobić na grillu. Jeśli jednak mamy dwie patelnie, kanapkę kładziemy na jedną z nich,a drugą, rozgrzaną przykrywamy ją, dociskamy i zamykamy całość - mówił gość Czwórki. 

Posłuchaj także:

Oryginalnie kanapka cubano łączy w sobie smaki karaibskie, ale także te typowo amerykańskie. - Choć składników jest niewiele, w tej kanapce tak naprawdę bardzo dużo się dzieje. Jedząc ją musimy przegryźć się przez chrupiącą skórkę - wyjaśniał Kuba Steuermark. - Oryginalnie używa się szerokich bagietek, a by pieczywo się nie skręcało, w kubańskich piekarniach wkłada się do środka liść palmy. Dodaje się ostrych przypraw, mamy oregano i słodkość cytrusów, potem jedzący wpada w ser, który zaczyna się ciągnąć i na końcu mamy słodką część - wymieniał gość Mateusza Kulika. 

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Kuba Steuermark (szef kuchni)

Data emisji: 18.07.2020

Godzina emisji: 17.15

kd