Harira - jak przygotować tradycyjną marokańską zupę?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2021 12:00
Orientalny aromat, wyrazisty smak oraz mieszanka przypraw to nieodłączne cechy, jakie ma kuchnia w stylu marokańskim. - Tamtejsza harira jest dla Marokańczyków tym, czym dla Polaków bigos - mówili Dorota i Jalil Hadrami, zajmujący się marokańską kuchnią. 
Harira - przysmak prosto z Maroka
Harira - przysmak prosto z MarokaFoto: Shutterstock/Kravtzov

Tradycyjna marokańska harira to zupa jadana niemal w każdym domu. Z drugiej strony bywa też podawana w luksusowych restauracjach, tanich barach, a nocą na ulicznych straganach. Ma być gęsta, treściwa, rozgrzewająca, wyjątkowa w smaku, choć za każdym razem nieco inna. - Już samo słowo "harira" oznacza "ogrzewać", dlatego to posiłek idealny na zimową pogodę - tłumaczyła Dorota Hadrami, zajmująca się marokańską kuchnią. 

Jak podkreślała, harira w Maroku to taki "polski bigos". Nie ma jednego przepisu na tę zupę, bo - jak tłumaczyli goście Czwórki - takie tradycyjne przepisy przekazywane są z pokolenia na pokolenie i w każdej rodzinie smakują inaczej. Jednak podstawowe składniki hariry to ciecierzyca, soczewica i pomidory. Zupa ma pomarańczowy kolor i charakterystyczną konsystencję. - Prawdziwa harira powstaje z dodatkiem wody i mąki, co zapewnia gładką, kremową powierzchnię - tłumaczyła Dorota Hadrami. - Do tego oczywiście potrzebne są przyprawy. Dodajemy cynamon, imbir, wszelkie korzenne smaki, dzięki którym od razu człowiekowi robi się cieplej - opowiadała Dorota Hadrami. - Na końcu dodajemy kolendrę i troszeczkę cytryny, by lekka kwaskowość także była wyczuwalna.

Harira powstaje w trzech etapach. - Najpierw przygotowuje się wywar, czyli rosół, który oczywiście nie musi być na mięsie. Jeśli chcemy dodać mięsa, wybierzmy wołowinę bądź kurczaka. Mięso podsmażamy z przyprawami - mówiła Dorota Hadrami. - W drugim etapie dodajemy rośliny strączkowe, czyli cieierzycę i soczewicę. Wszystko jest w jednym garze, a my czekamy, aż całość się zagęści. Warto dodać seler naciowy, który wzmocni smak. 

Trzeci etap to zagęszczanie. - Często pomija się to w europejskich przepisach na harirę, a w oryginalnej zupie koniecznie powinna znaleźć się woda z mąką - podkreślała Dorota Hadrami. 

Kolejnym elementem ceremonii związanej z harirą jest sposób jej podania. - Miskę zupy jada się drewnianą łyżką, najlepiej z drzewa pomarańczowego. Zupę przegryza się daktylami albo jajkiem na twardo, ewentualnie "faworkami", które powstają ze specjalnego ciasta, smażonego na głębokim oleju. Na końcu dodajemy cienki i drobny makaron, całość gotujemy - wyliczali goście Czwórki.

Posłuchaj
17:49 czworka harira 2021_12_11-17-14-14.mp3 Przepis z marokańskiej kuchni. Jak przygotować harirę w domu? (Nie na-żarty/Czwórka) 

___

W audycji "Nie na-żarty" co tydzień prezentujemy Wam przepisy na pyszne dania z różnych stron świata. Sprawdzaliśmy już m.in. jak smakowałaby podróż po Japonii, dowiedzieliśmy się, skąd pochodzą frytki i która z odmian tej potrawy jest najdroższa, wybraliśmy się też w podróż dookoła świata tropem... szaszłyków

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Goście: Dorota i Jalil Hadrami

Data emisji: 12.11.2021 

Godzina emisji: 17.17

kd


Czytaj także

Souvlaki. Smak greckich wakacji w twoim domu

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2021 11:40
Kawałki mięsa nadziane na szpadkę i opieczone na ogniu to jedno z najpopularniejszych dań kuchni greckiej. - Souvlaki są odpowiednikiem naszego szaszłyka, choć najprościej byłoby powiedzieć, że jest to "mięso na patyku". Samo mięso, bez dodatków - opowiada szef kuchni Michał Fabiszewski. 
rozwiń zwiń