Mielony z grilla na patyku. Jak przyrządzić čevapčići?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 11:00
Čevapčići przywołuje wspomnienia z wakacji w gorącej Chorwacji. To także doskonała alternatywa dla naszych kotletów mielonych.
Cevapcici - przysmak z Chorwacji
Cevapcici - przysmak z ChorwacjiFoto: Shutterstock/ Slawomir Fajer

Posłuchaj także
nie na-żarty pljeskavica 1200.jpg
Grillem i papryką stoi kuchnia bałkańska

Popularne na Bałkanach danie jest pochodną tureckiego kebaba. Przygotowuje się je z mieszanki zmielonej wołowiny i jagnięciny lub baraniny, a czasami także jajka i bułki tartej. - To druga kultowa potrawa pochodzącą z tego regionu Europy. Pljeskavica zdecydowanie jest królową Bałkanów, natomiast "čići" to taki mały książę - śmieje się Rafał Grabowski z "Małego Belgradu".

Posłuchaj
17:07 CZWÓRKA Nie na zarty 20.03.2021.mp3 Jak przygotować čevapčići? (Nie na-żarty/Czwórka) 

Na Bałkanach mięsa się mocno nie doprawia. Czasami dodaje się do niego tylko sól. Bardziej chodzi o sam aromat grilla i drewna Rafał Grabowski

Čevapčići przygotowuje się z mielonego mięsa, które należy dobrze wyrobić. - Na Bałkanach kucharze żeby sprawdzić, czy mięso jest dobrze wyrobione, rzucają nim o ścianę. Jeśli nie odklei się ono od ściany oznacza, że jest gotowe do grillowania - zdradza gość Czwórki. - Z mięsa formujemy coś na kształt podłużnych paluszków, które potem grillujemy i podajemy, albo na talerzu, albo w bułce.

Sprawdź także:

Čevapčići najlepiej smakują z cebulą, ajvarem i sosem typu tzatziki. Podaje się je także z sałatką szopską. W Albanii čevapčići znane jest pod nazwą qofte, w Bośni jako ćevapi, w Bułgarii jako кебапчета, a w Rumunii jako mititei lub mici.

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Rafał Grabowski (kucharz, restauracja "Mały Belgrad")

Data emisji: 20.03.2021

Godzina emisji: 17.15

kul

Czytaj także

Jedz jaglankę, ale z kaszy bez glifosatu!

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 11:17
Od lat prowadzone są badania, które mają sprawdzić, co jest w naszym jedzeniu. Okazuje się, że nawet w zdrowych produktach, zaliczanych do superfoods, może czaić się coś niedobrego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadżin to Maroko, a Maroko to tadżin

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 10:00
W Maroku tadżin jedzony jest na co dzień i od święta. To podstawowa i ulubiona potrawa jego mieszkańców, którą chwalą się na całym świecie. Tadżin swój smak zawdzięcza nietuzinkowej kompozycji przypraw. Ale tadżin to też specjalne naczynie.
rozwiń zwiń