X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Australia płonie - co to znaczy dla świata?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 19:17
- W Australii od siedmiu lat panuje susza. Od lat występuje tu też tzw. pora pożarowa. Zjawiska pogodowe stają się ekstremalne, w tym roku pojawiła się wcześniej niż zwykle i może potrwać dłużej. Coraz więcej Australijczyków zaczyna o tym myśleć przez pryzmat zmian, jakie występują w środowisku - mówiła Julia Gospo podróżniczka, mieszkająca na co dzień w Australii. 
Audio
  • Pożary w Australii, co zrobić, by pomóc? (Ratujemy świat/Czwórka)
Ratownik dzikiej przyrody Simon Adamczyk trzyma koalę, którą uratował w płonącym lesie w pobliżu Cape Borda
Ratownik dzikiej przyrody Simon Adamczyk trzyma koalę, którą uratował w płonącym lesie w pobliżu Cape BordaFoto: PAP/EPA/DAVID MARIUZ

Nie cały kontynent stoi w ogniu

Najbardziej zagrożone są południowo-wschodnie tereny Australii na granicy stanu Victoria i Nowej Południowej Walii, czy Kangaroo Island niedaleko miasta Adelaide. Szacuje się, że w wyniku pożarów zginęło już ponad miliard zwierząt. Na Kangaroo Island wyginęła połowa populacji koali, które tam występowały. - Po pożarach przyjdą deszcze, które zmyją popiół i inne pozostałości do zbiorników wodnych zanieczyszczając źródła wody pitnej. Musimy przygotować się także na konsekwencje, które dopiero przyjdą - mówiła Julia Gospo. 

Czytaj także
shutterstock australia pożar 1200.jpg
Australia płonie od zawsze. Ale teraz bardzo szybko

Australia płonie od lat, tym razem skala jest większa

- Pożary różnych ekosystemów zdarzają się w różnych częściach świata każdego roku. Różnią się od siebie skalą, ale istotne nie jest, który z nich jest największy, tylko że takie zjawiska występują po sobie coraz częściej - komentowała dr Magdalena Budziszewska z Uniwersytetu Warszawskiego. A to, jak mówiła, wpływa na system klimatyczny całej Ziemi. Jeśli nie zaczniemy działać teraz, będzie to miało dla nas konsekwencje w długiej perspektywie - komentowała.

Dlaczego lasy płoną coraz częściej? W jaki sposób wpływa to na nasz ekosystem? Jak ocenić skalę zagrożenia i co możemy zrobić, by realnie pomóc? O tym w rozmowie z ekspertką w studiu Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: dr Magdalena Budziszewska (Uniwersytet Warszawski); Julia Gospo (podróżniczka, autorka bloga "Where is Juli")

Data emisji: 14.01.2019

Godzina emisji: 14.18

ac/kul


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ogromne pożary pustoszą Wyspę Kangura. Ogień strawił 155 tys. hektarów

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 12:59
Jedna trzecia Wyspy Kangura, będącej enklawą rzadkich gatunków zwierząt w Australii, została zniszczona przez ogromne pożary szalejące w tym regionie od kilku miesięcy. Według danych NASA, żywioł pochłonął już 155 tys. hektarów wyspy.
rozwiń zwiń