Odpowiedzialna i przyjazna Ziemi moda. Jak to się robi?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 17:32
- W ciągu ostatnich lat wiele zmieniło się w branży odzieżowej w Polsce, widać zmianę nastawienia m.in. w kwestiach eksploatacji przez świat mody zwierząt. Wiele osób działa na rzecz etyki i empatii - mówiła dr Magdalena Płonka.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Sorbis

ekologia bohater 1200.jpg
Nowinki technologiczne, które pomogą dbać o planetę

- W ciągu ostatnich lat cała branża skupia się na odpowiedzialnej i zrównoważonej modzie - przekonywała dr Magdalena Płonka w rozmowie z Czwórką, i jak tłumaczyła, "odpowiedzialna moda" oznacza więcej empatii i rozsądku w tej branży. - Każda produkcja nosi znamię w postaci eksploatacji na przykład zwierząt czy środowiska naturalnego, a także ludzi.

Posłuchaj
11:58 2020_06_16-14-35-32_Czwórka_Ratujemyświatx.mp3 O zrównoważonej i odpowiedzialnej modzie mówi dr Magdalena Płonka (Ratujemy świat/Czwórka)

 W przypadku odpowiedzialnego podejścia do mody chodzi zarówno o właściwe zachowanie konsumenta, jak i projektantów. - Ważne jest to, by konsumenci dokonywali odpowiedzialnych zakupów, ale istotna jest też rola projektantów, którzy tworząc produkt, kodują go i mają wpływ na całą produkcję. Chodzi także o odpowiedzialne podejście całego managementu firmy, która produkuje daną rzecz i odpowiada za strategię marki - tłumaczyła. - Dlatego zło i krzywda spowodowana przez przemysł odzieżowy, a także każdy inny w skali globalnej, może mieć swoje źródło na wielu szczeblach.

nastolatka młodzież smutek depresja 1200.jpg
Depresja klimatyczna. To zjawisko istnieje naprawdę

ZOBACZ TAKŻE Edukacja klimatyczna w Polsce. "Wciąż mamy dużo do zrobienia" >>>

Jak podkreślała, priorytety odpowiedzialnej i zrównoważonej mody to przede wszystkim zminimalizowanie negatywnych skutków środowiskowych. - Wyprodukowanie rzeczy tak, by jak najmniej zatruwała Ziemię, czyli m.in. przy użyciu jak najmniejszej ilości wody - mówiła dr Magdalena Płonka. - Chodzi także o to, by wykluczyć produkty odzwierzęce, czyli skóry i futra naturalne, a także o zadbanie o odpowiednie warunki pracy i uczciwe wynagrodzenie dla ludzi, pracujących na przykład w szwalniach.

ZOBACZ TAKŻE Jak stworzyć miejską pasiekę? >>>

Dlatego na całym świecie organizowane są wydarzenia, promujące tego typu modę. "Responsible Fashion Awards" to konkurs, promujący projektantów, którzy pracują zgodnie z duchem ekologii i etyki. - Skierowany jest do młodych projektantów, ale i profesjonalistów. Chodzi o nagrodzenie świadomych młodych twórców, którzy chcą zmienić świat, wprowadzać nowe, proekologiczne i empatyczne standardy pracy - tłumaczyła dr Magdalena Płonka. Jak opowiadała, w dobie pandemii zwiększył się też dyskurs dotyczący świadomej produkcji i ekologicznej mody. - Nagle wiele firm wykorzystało ten moment, by przemyśleć swoje strategie i zacząć stawiać na zrównoważoną i odpowiedzialną modę. To dla mnie bardzo duże, ale bardzo pozytywne zaskoczenie. 

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: dr Magdalena Płonka z Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru, zdobyła wiele znaczących nagród, m.in. Złotą Nitkę i Srebrną Pętelkę

Data emisji: 16.06.2020

Godzina emisji: 14.35

kd