Nowinki technologiczne, które pomogą dbać o planetę

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 21:25
Nowoczesne projektowanie nie skupia się już wyłącznie na użyteczności i wyglądzie produktu. Coraz więcej producentów i designerów chce oddawać do użytku produkty przyjazne nie tylko ludziom, ale także środowisku. Wybraliśmy dla was najciekawsze projekty. 
Audio
  • Skórzane buty z ananasa , samochody ładowane bezprzewodowo i zero plastiku na festiwalach. Eko rozwiązania dla przyszłości (Ratujemy świat/Czwórka(
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Rawpixel.com/Pixabay

Ekologiczne klocki LEGO

Być może dla wielu będzie to spore zaskoczenie, ponieważ najsłynniejsze klocki świata wykonane są z plastiku. Co więc świadczy o tym, że sprzyjają środowisku? Tak było do 2018 roku, kiedy firma postanowiła wytwarzać kolorowe cegiełki z plastiku na bazie roślin, który pozyskuje się z trzciny cukrowej. Na razie w zestawach z plastiku pochodzenia roślinnego stworzone zostały botaniczne elementy klocków Lego – takie jak liście, krzaki i drzewa. W przyszłości naturalne tworzywa mają całkowicie zastąpić plastik.

Galanteria z ananasa

Ananas Anam to firma z Filipin, która postanowiła przekształcać twarde skorupki z ananasów na wyroby galanteryjne. Ich włókna stały się przyjazną środowisku alternatywą dla skóry zwierzęcej. Doktor Carmen Hijosa z firmy Piñatex wyjaśnia, że ananasowe tworzywo jest stosowane na Filipinach od ponad 400 lat. Hijosa postanowiła wykorzystać jego delikatność i wytrzymałość i stworzyć unikatowe tekstylia nazwane piñatexem.


Bezprzewodowe ładowanie samochodów elektrycznych

Firma Highways England rozpoczęła testy rozpoczęła testy nad bezprzewodowym dostarczaniem energii elektrycznej na autostradach. Na ich pasmach mają zostać stworzone pola elektromagnetyczne zakopane poniżej asfaltu. W Korei już istnieją miejsca, w których dzięki podobnej technologii mogą ładować się elektryczne autobusy. 

Znikający plastik, czyli alternatywa dla butelki

Oocho to biodegradowalny rękaw z wodorostów, który może pomieścić płyn. Jest kompaktowy i świetnie sprawdzi się na festiwalach, pieszych wycieczkach, czy w trakcie aktywności fizycznej. Pomysłodawcy projektu przekonują, że dzięki oocho z miejsc publicznych raz na zawsze znikną plastikowe kubeczki. 

W audycji rozmawialiśmy też o nowych alternatywach dla mięsa oraz kieszonkowym zestawie do diagnozowania chorób zakaźnych. 

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 28.04.2020

Godzina emisji: 14.48

ac

Czytaj także

Epidemia i ekologia. Jak koronawirus wpływa na środowisko?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 08:40
Nie latamy samolotami, ale z komunikacji miejskiej przesiedliśmy się do samochodów. Ochronne rękawice i maseczki jednorazowego użytku nie są przyjazne środowisku, ale są tacy, którzy twierdzą, że w obecnej sytuacji jest nadzieja dla ochrony środowiska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nie marnować jedzenia? Jagna Niedzielska: potrzebny jest plan

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 22:10
Jagna Niedzielska ekoaktywistka i kucharka wychowała się w domu, w którym nie marnowało się żywności. Zakupy zawsze były starannie zaplanowane, a odpadki organiczne trafiały na kompost. Ten styl życia promuje jako osoba dorosła dzieląc się swoimi patentami w sieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

AGD i RTV - będą nowe przepisy dotyczące napraw sprzętu?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 16:30
W kwietniu 2021 roku wchodzi w życie prawo dotyczące ekologicznego projektowania. Czy pralki, lodówki, zamrażarki, zmywarki, oświetlenie, ekrany i telewizory będą musiały spełniać specjalne wymagania dotyczące możliwości napraw? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekologiczne kosmetyki - czyli jakie?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 16:30
Autorki bloga Piggypeg.pl od kilku lat biorą pod lupę ekokosmetyki - analizują ich skład, sprawdzają skuteczność i zdobytą wiedzą dzielą się w sieci.  
rozwiń zwiń