Magda Kluz: piszę piosenki, kiedy jestem smutna

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 10:00
Najpierw był duet Seals, potem solowy singiel "Rzeka" i EP-ka "Akweny". Magda Kluz to jedna z najciekawszych artystek polskiej sceny muzycznej, "Głębiny" to jej debiutancki album.
Od lewej: autorka audycji Gosia Jakubowska i Magda Kluz.
Od lewej: autorka audycji Gosia Jakubowska i Magda Kluz.Foto: Czwórka

Płyta jest zbiorem 11 historii, w których artystka dzieli się swoimi emocjami i przemyśleniami. Część utworów powstała, kiedy Magda pracowała nad "Akwenami". - Woda cały czas mnie uspokaja, ale, więc to kontynuacja wodnego motywu z mojego pierwszego wydawnictwa, ale w najnowszych piosenkach powoli odchodzę już od tego tematu - mówi artystka. - Każda z kompozycji pochodzi z innej czasoprzestrzeni i opowiada o innej mnie, ale porusza uniwersalne tematy - takie jak przemijanie, tęsknota, smutek. 

W piosence "Podobno", która powstała w czasie pandemii, Magda Kluz śpiewa o tym, że ludzie coraz bardziej się od siebie oddalają. Utwór "Wieczorową porą" artystka napisała, kiedy za oknem był już zmierzch. - Nie silę się na skomplikowane metafory, stawiam na autentyczność. Chciałabym, żeby moje teksty były zrozumiałe dla słuchaczy, żeby każdy mógł w nich znaleźć coś o sobie - wyjaśnia rozmówczyni Gosi Jakubowskiej.

Materiał, który znalazł się na wydawnictwie jest połączeniem szczerych i osobistych tekstów z organicznym brzmieniem. Za produkcję "Głębin" odpowiada zdobywca Fryderyka Igor Nikiforow. Przy pracy nad krążkiem Magda pracowała także z Wojtkiem Kiełbickim, z którym wcześniej współtworzyła duet Seals. - To był dwuetapowy proces. Szkice utworów tworzę z Wojtkiem, a potem Igor dodaje coś od siebie. To "coś" to na przykład instrumenty, która na płycie są jego dziełem - opowiada Magda Kluz.

Magda Kluz - Głębiny (Official Video) | FONOBO Label

Zobacz także:

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Magda🌞Kluz (@magda.kluz)

- Igor jest multiinstrumentalistą i wspaniałym muzykiem, więc myślę, ża nasza współpraca na tym krążku się nie skończy - zapowiada artystka - Zaraził mnie minimalistycznym podejściem do produkcji. Mieliśmy założenie, żeby na siłę nie zmieniać moich piosenek, tylko żeby je "ładnie" przedstawić.  

Posłuchaj
52:53 2022_12_03 18_06_58_PR4_Plantacja_Dzwiekow.mp3 Jaka jest debiutancka płyta Magdy Kluz (Plantacja dźwięków/Czwórka)

Magda Kluz.
Magda Kluz.

***

Tytuł audycji: Plantacja dźwięków

Prowadzi: Gosia Jakubowska 

Gość: Magda Kluz (wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów)

Data emisji: 03.12.2022 

Godzina emisji: 18.15

kul

Czytaj także

Snail Mail - nowe pokolenie indie rocka

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 15:00
"Lush" - pierwsza płyta Lindsey Jordan, wydana pod pseudonimem Snail Mail - ukazała się w 2018 roku. Wtedy to o Amerykance zaczęto mówić, że jest główną postacią nowego pokolenia indie rocka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dominika Barabas: na nowej płycie odkrywam miękkie podbrzusze

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2022 19:00
- Ze wszystkich wydawnictw, które udało mi się popełnić, ta płyta jest najbardziej moja - przyznaje Dominika Barabas. - "Psia mać" to też dowód mojej dojrzałości. 
rozwiń zwiń