Przyznano Studenckie Noble. Kto został laureatem?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 18:15
Za nami gala finałowa Studenckiego Nobla. Nagrody zostały przyznane już po raz 13., tym razem w dziewięciu kategoriach. - Wybór nie było prosty, bo finaliści mogli się pochwalić dużymi osiągnięciami - mówi Julia Bańko, koordynatorka konkursu. Wydarzenie odbywało się pod patronatem Czwórki.
Laureaci Studenckich Nobli biorą udział w wielu projektach i działają w kołach studenckich.
Laureaci Studenckich Nobli biorą udział w wielu projektach i działają w kołach studenckich.Foto: shuterstock/Antonio Guillem

Studencki Nobel to cykliczny konkurs organizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, którego celem jest wyróżnienie studentów o wybitnych osiągnięciach na różnych polach. Docenianie są dokonania zarówno naukowe, artystyczne, jak i społeczne.

Studencki Nobel jest jedynym ogólnopolskim konkursem stypendialnym w pełni tworzonym przez organizację studencką. - Laureatów ostatecznie wybiera Krajowa Komisja Konkursowa złożona z blisko 40 profesorów z całej Polski - tłumaczy Julia Bańko. - To dzięki ich wiedzy, doświadczeniu i zaangażowaniu możemy wyłonić dziewięciu laureatów.

Gala finałowa konkursu Studencki Nobel odbyła się 3 czerwca, a tegorocznymi laureatami zostali: 

  • Nauki techniczne - Paweł Gut
  • Sztuka - Natalia Komorowska
  • Dziennikarstwo i literatura - Karolina Król
  • Nauki przyrodnicze i energetyka - Aleksandra Bandzerewicz
  • Fizyka i astronomia - Karol Łukanowski
  • Medycyna i farmacja - Alicja Forma
  • Nauki społeczne - Paweł Bącal
  • Nauki ekonomiczne - Marceli Hązła
  • Działalność społeczna - Agata Szewczykowska

To, co łączy laureatów, to nie tylko nieprzeciętne zainteresowania, ale także działalność na różnych polach, w tym w kołach studenckich. Laureatką w kategorii Dziennikarstwo i literatura została Karolina Król, studentka filologii polskiej, która, jak podkreśla, spełnia się w tym, co robi. - Staram się pracować naukowo, czyli czytać, pisać, brać aktywny udział w różnego rodzaju konferencjach, ale też dzięki studiom udało mi się znaleźć ciekawe propozycje pracy - opowiada w Czwórce. - Piszę dla jednego z portali zajmujących się kulturą, zajmuję się także copywritingiem oraz literaturą Zagłady. Pomiędzy pisaniem - czytam. To wszystko zaprowadziło mnie do Studenckiego Nobla.

Karolina ma także na swoim koncie organizację konferencji, działa też w Kole Naukowym Miłośników Kultury i Literatury Żydowskiej, gdzie pełni funkcję przewodniczącej.

 

 Źr. Facebook/Studencki Nobel

Na równie wielu płaszczyznach działa też Nataniel Stefanowski - finalista w kategorii Nauki przyrodnicze i energetyka. Nataniel jest studentem Biologii Medycznej Akademii Pomorskiej w Słupsku. - Jest to dość rzadki kierunek, a my zbieramy "smaczki" z obydwu tych dziedzin. W ramach toku studiów wykonuję szereg badań, dzięki którym znalazłem się w finale Studenckiego Nobla - opowiada w rozmowie z Weroniką Puszkar. - Zajmuję się między innymi analizą właściwości biologicznych różnych wyciągów roślin leczniczych, oceniamy także m.in. toksykologiczny profil olejków eterycznych. W ramach naszej działalności poszukujemy m.in. leku na cukrzycę.

Nataniel działa także w kole naukowym Oxygen, gdzie m.in. badał poziom stresu u osób borykających się z chorobami cywilizacyjnymi, a także u zwierząt, które były hodowane w aqua kulturze. W ramach pracy naukowej stara się niwelować stres za pomocą różnego rodzaju wyciągów z roślin. Prowadzi także warsztaty edukacyjne dla słuchaczy Uniwersytetu III wieku. Obejmują one tematy z pogranicza m.in. biologii, biomedycyny i chemii.

 

Posłuchaj
25:38 Czwórka/Strefa studenta - Studencki nobel 07.06.2022.mp3 W audycji rozmawiamy z finalistami konkursu Studencki Nobel (Strefa studenta/Czwórka)

 

Rozpiętość tematyczna kategorii Studenckiego Nobla jest duża, i jak mówi Julia Bańko, pól do wyboru jest wiele. - Szanse na zwycięstwo mają ci, którzy działają w różnych kierunkach - tłumaczy. - Oceniamy całokształt kandydatów, dlatego warto się odważyć i zaprezentować swoje umiejętności.

ZOBACZ WIĘCEJ Patronaty Czwórki <<<

***

Tytuł audycji: Strefa Studenta

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Adrianna Janiszewska

Goście: Karolina Król (laureatka Studenckiego Nobla w kategorii Dziennikarstwo i literatura), Nataniel Stefanowski (finalista Studenckiego Nobla w kategorii Nauki przyrodnicze i energetyka)

Data emisji: 07.06.2022

Godz. emisji: 14.15

aw

Czytaj także

Program stażowy "Kariera" - co warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 15:01
Staże i praktyki to świetny sposób na to, by sprawdzić, czy nasz kierunek studiów rzeczywiście jest dla nas. Właśnie ruszyła rejestracja do ogólnopolskiego programu płatnych staży "Kariera" Polskiej Rady Biznesu.
rozwiń zwiń