Młodzi też niosą swój krzyż cierpienia

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 13:06
Choroba, uzależnienie, z którym nie można sobie poradzić, trudności w rodzinie, kłopoty w pracy, problem z nawiązaniem trwałym relacji, ze znalezieniem bliskiej osoby - to często cierpienia młodych osób. Niektórzy szukają pomocy w poradniach, inni starają się spojrzeć na sytuację przez pryzmat wiary i w Bogu szukać pomocy. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

polona pl wielkanocny baranek 1200.jpg
Duchowość w czasach pandemii. Czy to próba wiary?

Młodzi ludzie spotykają się w swoim życiu z krzyżem, cierpieniami i rozterkami, które spotykają na swej drodze. Każdy to przeżywa na swój sposób. Dla chrześcijan wspaniałą drogą jest szukanie pomocy w Bogu. 


Posłuchaj
29:08 czwórka dokąd niesie ta droga 02.04.2021 (1).mp3 O krzyżu w życiu chrześcijan i radzeniu sobie z nim opowiada Katarzyna Pawlak (Dokąd niesie ta Droga.../Czwórka)

W Wielki Piątek Chrystus umiera, dla chrześcijan zatrzymuje się czas, oczekują na niedzielę Zmartwychwstania. 

Wiem, że bez Pana Boga przez pewne rzeczy bym nie przeszła Katarzyna Pawlak

- Myślę, że krzyż jest nieodzownym elementem naszego życia - mówi Katarzyna Pawlak, mama nastoletnich i dorosłych dzieci, dziennikarka. - Ze swojej młodości pamiętam, że moim ówczesnym krzyżem były moje kompleksy, niezrozumienie koleżanek, siebie, nas nawzajem.
Rozwiązaniem nie zawsze była rozmowa. Czasem potrzebne było wsparcie osób dorosłych, w tym osób duchownych, które były w moim życiu. Miałam to szczęście, że byłam w grupie Odnowy w Duchu Świętym, potem grupie pielgrzymkowej, oazie. Był czas i przestrzeń, by rozmawiać o swoich sprawach. Dzięki temu łatwiej mi było moje młodzieńcze trudności i zmagania nosić na plecach - dodaje. 

Młodość sprawia, że przeglądamy się w tym, w jaki sposób świat nas ocenia. Katarzyna Pawlak zauważa, że nastolatkowie zabiegają o zainteresowanie innych, często zapominają o relacji z samym sobą, a także z osobą dla katolików najważniejszą, która powinna zawsze być na pierwszym miejscu. - Dla osób wierzących taka osobą jest Pan Bóg - podkreśla.

Jeśli relacja z Panem Bogiem będzie dobra, poukładana i najważniejsza to ten nasz krzyż będzie lżejszy Katarzyna Pawlak

Gość Sylwii Sułkowskiej zwraca też uwagę na relację młodego człowieka z rodzicami. - Nie zawsze jest różowo, czasem rodziców brakuje - zauważa. - Dla mnie ważne było by utrzymywać kontakt z dziećmi. To kontakt oparty przede wszystkim na rozmowie. Staram się codziennie rozmawiać z każdym z moich dzieci. Rozmowa jest w tej relacji bardzo ważna, to poznawania życia naszego dziecka, to wsparcie, niekoniecznie interwencja czy zapobieganie - dodaje. 

Katarzyna Pawlak podkreśla, że jej dzieci doceniają taki kontakt, matczyne skracanie dystansu. 

Interesowanie się sobą w rodzinie, codzienne bycie ze sobą to powinna być normalność Katarzyna Pawlak

Gość Czwórki podkreśla, że wiara daje inne spojrzenie na cierpienie i problemy. - Moje dzieci wiedzą, że nie zawsze potrafię odpowiedzieć na pytania, znaleźć rozwiązanie, wtedy polecałam im zwrócenie się z problemem do Pana Boga, zwracałam uwagę na codziennie bycie z nim - wyjaśnia i dodaje, jak ważnym jest "posiadanie" drugiej osoby, z którą można podzielić się problemem, dzielić smutek. - Być może taka jedna osoba będzie tą właściwą, którą Pan Bóg postawił na ich drodze - dodaje. - Nasz krzyż może przypominać, że nie możemy być sami - dodaje. 

***

Tytuł audycji: "Dokąd niesie ta Droga..."

Prowadzi: Sylwia Sułkowska

Gość: Katarzyna Pawlak (dziennikarka, mama nastoletnich i dorosłych dzieci)

Data emisji: 02.04.2021

Godzina emisji: 21.07

pj

Czytaj także

Chrzest dorosłych. Świadomy wybór życiowej drogi

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2016 13:30
Od II wieku chrzest dorosłych katechumenów łączony był z Wielkanocą. Także współcześnie dorośli są chrzczeni w tym czasie.
rozwiń zwiń