Polskie Radio
Section05
smutek

Psycholog: całe życie uczy nas akceptacji straty

- Są w życiu sytuacje, tragedie, traumy, kiedy cierpienie przerasta możliwość przetrwania, ale akceptacji uczymy się na drobnych życiowych stratach, krzywdach, zmartwieniach, rozczarowaniach, utratach nadziei. I powoli zbiera się jakość, którą nazywamy dojrzałością - tłumaczyła w Dwójce psycholog i terapeutka uzależnień prof. Ewa Woydyłło-Osiatyńska.
Zobacz więcej na temat:  psychologia Dwójka Paweł Siwek strata smutek

"Ucieczka od bezradności" - w poszukiwaniu bólu, starości, śmierci

- To dotknięcie tego, co nieobecne w oficjalnej wersji kultury, mainstreamowych sposobach mówienia o świecie i ludzkim doświadczeniu. Ta książka zaczyna się, kiedy wychodzimy z ról społecznych i doświadczamy głębokiego kryzysu egzystencjalnego, kiedy ziemia się spod nóg usuwa - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Tomasz Stawiszyński, filozof, publicysta, eseista, autor publikacji "Ucieczka od bezradności".
Zobacz więcej na temat:  starość smutek Dwójka Jakub Kukla przemijanie filozofia

Przybywa chorych na depresję. Przyczyną jest pandemia koronawirusa

Nieprzemijający smutek, poczucie zrezygnowania, pustki i rozpaczy to tylko niektóre z uczuć towarzyszących chorym na depresję. Zdaniem ekspertów, w Polsce ze schorzeniem zmagają się prawie cztery miliony osób. Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia, do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. W jej rozprzestrzenieniu pomaga pandemia COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo depresja choroba pandemia smutek psychiatria