Od naturalnych gajzerów po węże strażackie - woda jest wszędzie

W lany poniedziałek odmieniamy słowo "Woda" przez wszystkie przypadki. Przyglądamy się urządzeniom i zjawiskom, które kojarzyć się mogą z laniem wody. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/SJ Travel Photo and Video
O Audycji

fantasy koniec świata 1200 pixa.jpg
Kiedy czeka nas koniec świata? "Jeszcze mamy czas"

Jeśli zajrzymy do wozu strażackiego, zobaczymy tam m.in. autopompy, węże i hydranty. Wybór węża, z którego skorzystają strażacy, zależy m.in. od wielkości pożaru. Do ich dyspozycji są m.in. węże W75, które mają 75 mm średnicy wewnętrznej i przepływ do 800 litrów na minutę przy ciśnieniu roboczym, czyli najwyższym, jakie strażacy mogą przyjąć podczas pracy. - Korzystamy też czasem z węży W25, które mają 25 mm i pracują na wysokim ciśnieniu. Dzięki temu można wykorzystać mniej wody - mówił Przemek Bojanowski, strażak-ochotnik.

Posłuchaj
55:49 Czwórka Nie lejemy wody 05042021.mp3 Gejzery, fontanny, strażackie węże - wszystkie oblicza wody? (Stacja nauka /Czwórka) 

Strażacy w pracy wykorzystują też hydranty. Tych naziemnych, czerwonych jest już dziś niewiele i występują głównie na terenach wiejskich, więc w miastach wykorzystuje się hydranty podziemne. - Ściągamy studzienkę, wkładamy do niej swój hydrant, otwieramy kluczem zawór i korzystamy z wody - opowiadał ekspert. - Jest to bezpieczniejsze, przejeżdżające samochody nie uszkodzą tego sprzętu, a my możemy działać nieprzerwanie.

Czytaj także:

-> NASA zaprasza na wirtualny spacer po kosmosie
-> Glony z kosmosu - sposób na dietę przyszłości?


kraken ośmiornica pixa.jpg
Kałamarnica olbrzymia. Jak naprawdę żyje mityczny Kraken?

Ale woda występuje także w formie naturalnych fontann. - Gejzer jest rodzajem gorącego źródła. W obszarach, gdzie mamy wysoki stopień geotermalny - zwykle są to rejony wulkaniczne - występują zbiorniki, w których widzimy bulgoczącą wodę - mówi prof. Witold Szczuciński, geolog i geochemik z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Niektóre gejzery są nietypowe, bo w dość regularnych odstępach czasu tryskają. To budzi ciekawość turystów. Na świecie występuje ok. 400 takich gejzerów, wiele na terenie USA i Islandii, ale także Chile, Meksyku czy Indonezji.

Czytaj także:

-> Zwierzęta oceanów: helikoprion - stwór ze spiralą zamiast zębów

Polska także ma swoje gejzery, m.in. gorące źródła w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego. W stolicy - to tzw. multimedialny Park Fontann nieopodal Wisły, który powstał z okazji 125-lecia Wodociągów Warszawskich. - Woda funkcjonuje tu w obiegu zamkniętym, automatycznie dodawane są do niej preparaty umożliwiające uniknięcie rozwoju glonów - wymieniała Anna Wojtkowiak, zastępca dyrektora Stołecznej Estrady. - Obiekt wyposażony jest w 400 dysz wodnych, to urządzenia, które wyrzucają wodę z ciśnieniem do 6 atmosfer - wyliczała. W programie sprawdziliśmy także, czy da się ciąć wodą twarde przedmioty, jak kamień czy szkło. - Tak - mówi ekspert tej branży Marek Paweł z firmy Jafar. - Materiał ustawia się na stole roboczym, a maszyna sterowana za pomocą komputera po wczytaniu rysunku z dowolnym kształtem, który ma być wycięty, przystępuje do pracy. Zużycie wody jest stosunkowo niewielkie, a poza tym może ona być - po zastosowaniu odpowiednich oczyszczaczy - ponownie używana.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka - nie lejemy wody

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 05.03.2021

Godzina emisji: 12.35

kd


Playlista