Kiedy czeka nas koniec świata? "Jeszcze mamy czas"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 13:48
Słońce się wypali, a na Ziemi zabraknie tlenu - to oznaczać będzie koniec wszelkich form życia. Taki scenariusz dla naszej planety nakreślili m.in. japońscy naukowcy. Okazuje się, że... nastąpi to za około miliard lat. 
Artystyczna wizja końca świata
Artystyczna wizja końca świataFoto: mollyroselee/Pixabay.com

baza na księżycu księżyc 1200.jpg
Taki domek na Księżycu. Polacy wyróżnieni w międzynarodowym konkursie

Inni naukowcy doliczyli się jednak już przynajmniej pięciu "końców świata". - Majowie przewidzieli koniec świata w 2012 roku, a Nostradamus w swoich zapiskach wspominać miał o koronawirusie, który doprowadzi ludzkość na skraj - wyliczała dr Justyna Pokojska z Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wciąż jednak trwamy jako gatunek. - Według niektórych teorii "koniec świata" jest umowny i za jego datę uznajemy wydarzenia, w czasie których coś realnie się zmieniło, na przykład wymarły dinozaury. 

Posłuchaj
05:37 nauka koniec świata czwórka 02042021.mp3 Kiedy wybuchnie Słońce i nastąpi koniec świata? (Stacja Nauka/Czwórka) 

shutterstock jedzenie haamburgey kosmos 1200.jpg
Sfermentowane warzywa czy tortilla - co będą jeść kosmonauci?

Japończycy mówią jednak o możliwości wypalenia się Słońca. - Słońce to taki piec, w którym jest określona ilość paliwa. Tego paliwa nikt nie dostarcza, więc ono kiedyś musi się wypalić - tłumaczył prof. Zbigniew Stojek z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. - Ale na razie wciąż jest go wiele, a spalanie przebiega w sposób jednostajny, więc - choć badacze zastanawiają się nad reakcją termojądrową - zostało nam dużo czasu. 

Czytaj także:

W teorii wypalenie się Słońca spowoduje, że zacznie ono emitować dużo więcej ciepła i zniszczy warstwę ozonową, która chroni nas m.in. przed szkodliwym promieniowaniem UV. Z czasem następować ma tworzenie coraz cięższych pierwiastków, co ostatecznie pozbawi nas tlenu. - Jednak sytuacja zacznie być trudna dopiero za ok. miliard lat - podkreślał prof. Zbigniew Stojek. 

Skąd więc biorą się teorie o końcu świata? Jak przekonywała dr Justyna Pokojska, ludzie potrzebują ich, by starać się odpowiedzieć sobie na fundamentalne pytania. - Po co i dokąd zmierzamy, i jak długo jeszcze to wszystko potrwa - wyliczała ekspert. - Ludzie mają skłonność do tłumaczenia sobie niezrozumiałych wydarzeń różnymi teoriami. Angażujemy w nie więc magię, wróżby, religię, szukamy odpowiedzi na przykład w literaturze, czy Tarocie. Na szczęście ufamy też nauce - tłumaczyła dr Justyna Pokojska.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 02.04.2021

Godzina emisji: 12.17

kd

Czytaj także

Zawód - jubiler. Czy każdą biżuterię można naprawić?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 11:17
Zerwane łańcuszki, przetarte pierścionki, zablokowane zapięcia w bransoletkach. Jeśli nasza biżuteria wymaga naprawy - pomoże nam w tym jubiler. Tylko czy warto naprawiać każdy zniszczony element? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kino arabskie - wstrząsający zapis rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 12:00
15 marca minęło dokładnie 10 lat od rozpoczęcia wojny domowej w Syrii. Kraj ten w 40 proc. jest zrównany z ziemią, codziennie giną ludzie, a już kilkanaście milionów straciło dach nad głową. Te dramatyczne wydarzenia oraz podziały społeczne w regionie mają swoje odzwierciedlenie w kinematografii krajów Bliskiego Wschodu.
rozwiń zwiń