Helikoprion. "Przedziwny stwór ze spiralą zamiast zębów"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 15:22
- Helikoprion wymieniał zęby przez całe życie. Najstarsze znajdowały się na samym końcu spirali i służyły do gryzienia - tłumaczył edukator Krzysztof Poznański.
Helikoprion - wizualizacja
Helikoprion - wizualizacjaFoto: Timothy J. Bradley/Shutterstock.com

skrzypłocz_pap_1200_.jpg
Skrzypłocz - w niezmienionym kształcie od paleozoiku do współczesności

Helikoprion to ryba chrzęstnoszkieletowa, która pojawiła się na Ziemi około 310 milionów lat temu. Poza skamieniałościami przedstawiającymi zwój zębów nie odnaleziono innych zachowanych części ciała helikoprionów. Chrząstki ulegają rozkładowi, dlatego do niedawna wygląd ryby budził niemałą zagadkę.

Posłuchaj
03:15 _PR4_AAC 2021_03_25-12-32-04.mp3 Helikopriony - jak żyły rekiny sprzed milionów lat? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Helikopriony występowały w wielu miejscach na świecie, a ich pozostałości znaleziono m.in. w Chinach, Australii, Arktyce czy Ameryce Północnej - wyliczał Krzysztof Poznański, autor kanału Naukowo.TV. -Miliony lat temu kontynenty złączone były w jedną całość, a helikopriony żyły u ich wybrzeży. 

shutterstock archelon żółw 1200x.jpg
Archelon. Jak żył największy żółw w historii świata?

Czytaj także: 

Ryby te osiągały do siedmiu, a nawet dziesięciu metrów długości, jednak nie żywiły się dużymi zwierzętami morskimi, a ich dietę stanowiły głowonogi i mięczaki. Nie traciły zębów, w trakcie życia tworzyła się w ich paszczach swego rodzaju spirala zębowa. Największa odkryta spirala ma średnicę 56 cm. Niektóre helikopriony miały na tej spirali nawet 180 zębów. - Helikoprion to ryba chrzęstnoszkieletowa, która pojawiła się na Ziemi około 310 milionów lat temu.. Najmłodsze ukryte były w ciele - tłumaczył Krzysztof Poznański. - Przez wiele lat uważano, że spirale zębowe umieszczone były na zewnątrz ciała, więc powstawały przedziwne wizualizacje - opowiadał ekspert. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Data emisji: 25.03.2021

Godzina emisji: 12.17

kd

Czytaj także

Misja Mars - kandydaci potrzebni od zaraz

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 14:57
Europa szuka ochotników do misji na Marsa. Trwają zapisy, a każdy, kto spełnia wymogi, może zarejestrować się jako potencjalny pionier i zostać Krzysztofem Kolumbem XXI wieku. Zanim poznamy nazwisko nowego odkrywcy, zastanawiamy się, jaki powinien być idealny kandydat. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Wody. Sprawdź, dlaczego warto ją docenić

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 14:42
Międzynarodowy Dzień Wody ustanowiono w Rio de Janeiro już 29 lat temu. Tegoroczne święto obchodzimy pod hasłem "Docenić wodę". Skąd bierze się woda w naszych kranach i jaką drogę musi pokonać, zanim do nas trafi?
rozwiń zwiń