Kałamarnica olbrzymia. Jak naprawdę żyje mityczny Kraken?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 15:39
Spotkanie tego głowonoga w naturalnym środowisku jest niemal niemożliwe. To zwierzę głębinowe, żyjące w oceanach na całym świecie około kilometra pod powierzchnią wody.
Kałamarnica
KałamarnicaFoto: cmaranski/Pixabay.com

shutterstock helicoprion 1200.jpg
Helikoprion. "Przedziwny stwór ze spiralą zamiast zębów"

Kałamarnice od ośmiornic różnią się m.in. tym, że mają dziesięć ramion zamiast ośmiu. Dwie z macek są zdecydowanie dłuższe od innych. - To jeden z nielicznych przypadków, gdy istnienie zwierzęcia, które dotychczas uznawano za mityczne, znajduje potwierdzenie w rzeczywistości - opowiadał edukator Krzysztof Poznański, autor kanału Naukowo.TV. - Przykładem mitycznej kałamarnicy olbrzymiej jest Kraken, który pojawił się w serii filmów o piratach z Karaibów. - Opowieści o tak wielkim potworze morskim pojawiały się już u starożytnych Greków. Dopiero w XVII wieku zaczęto go opisywać jako głowonoga - wyliczał ekspert.

Posłuchaj
04:53 Czwórka Nauka kałamarnice 01042021.mp3 O życiu kałamarnicy olbrzymiej opowiada Krzysztof Poznański (Stacja Nauka/Czwórka) 

shutterstock archelon żółw 1200x.jpg
Archelon - tajemnice największego żółwia w historii

Jak podkreślał, kałamarnice olbrzymie to zwierzęta bardzo słabo zbadane przez naukowców. Z powodu ich rozmiarów niezwykle trudno złapać żyjące okazy. - W 2011 roku udało się sfilmować zaledwie 3-metrowego przedstawiciela tego gatunku, a wcześniej setki prób wykonano w absolutnej ciszy, by nie płoszyć tych zwierząt - opowiadał Krzysztof Poznański. - Nasza dotychczasowa wiedza pochodziła z badań szczątków, które fale wyrzucały na brzeg, albo takich, które zostały znalezione w żołądkach wielorybów.  

Mityczny potwór w wyobraźni artystów/fot. Pixabay/fantasticpicture Mityczny potwór w wyobraźni artystów/fot. Pixabay/fantasticpicture

Czytaj także: 


skrzypłocz_pap_1200_.jpg
Skrzypłocz w niezmienionym kształcie od paleozoiku do współczesności

Kałamarnice olbrzymie boją się człowieka, ale ich naturalnymi wrogami są kaszaloty. - Zdarzają się przypadki, że kałamarnica pomyli kaszalota z kadłubem statku, co kończy się tragicznie - mówił ekspert. Kałamarnica olbrzymia jest największym mięczakiem i bezkręgowcem świata. Okaz wyłowiony w 1887 roku i miał 18 m długości, z czego 12 m przypadało na macki. - Zwierzęta te mogą mieć jednak nawet 60 m długości, o czym świadczą m.in. ślady, które zostawiają na ciałach wielorybów. Mają też ogromne oczy. Średnica oka u znalezionego okazu wynosiła aż 37 cm - wyliczał ekspert. Kałamarnice najczęściej bytują na głębokości do 600 m, ale mogę żyć dwukrotnie głębiej. Mieszkają w całkowitej ciemności, co dodatkowo utrudnia ich dokumentowanie. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Data emisji: 01.04.2021

Godzina emisji: 12.17

kd

Czytaj także

Historia ulicy Bankowej w Katowicach. "Niezwykle barwna"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 16:33
Zaledwie 360-metrowa ulica Bankowa w Katowicach jak w soczewce skupia historię miasta. To centrum życia studenckiego, ale także sportu i... finansów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bociany z GPS. "Ominęły Liban, lecą wprost do domu"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 16:50
Szacuje się, że co roku do Polski przylatuje 100 tysięcy bocianów. Wśród nich są Zbyś, Franek, Michael i Traper, którzy miesiąc temu wyruszyli z Sudanu i lada chwila przylecą do domu. 
rozwiń zwiń