Mateusz Zaremba: nieprzeciętność to nieustanny rozwój i inspirowanie innych

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 13:27
Jak tłumaczył w Czwórce Mateusz Zaremba, który w 2017 roku zwyciężył w naszym plebiscycie, nieprzeciętność to nieustanny rozwój, inspirowanie innych, a jednocześnie bycie prawdziwym w swoich działaniach i życie w zgodzie ze sobą. 
Mateusz Zaremba, Nieprzeciętny 2017
Mateusz Zaremba, Nieprzeciętny 2017Foto: Czwórka

Mateusz Zaremba wywodzi się z rodziny o naukowych tradycjach i sam - jak opowiada w Czwórce - od dzieciństwa zafascynowany był fizyką, elektroniką i robotyką. - Zawsze interesowałem się naukami ścisłymi, a wybrałem tę drogę także dzięki moim dziadkom. To oni wpadli na pomysł, by zgłosić mnie do plebiscytu Nieprzeciętni - wspominał w rozmowie z Czwórką. Potem jego kariera naukowa potoczyła się błyskawicznie. 

Mateusz Zaremba jest zwycięzcą plebiscytu Czwórki "Nieprzeciętni 2017". W tym samym roku wysłał pierwszą crowdfundingową misję balonową w stratosferę i wykonał rekonstrukcję satelity Lem, która trafiła na wystawę w ONZ w Wiedniu. - Czytałem o polskich satelitach Lem i Heweliusz, wysłanych w kosmos i pomyślałem, że chcę dowiedzieć się, kto robi takie rzeczy i poznać tych ludzi - wspominał. Wysłał wówczas maila do Polish Space Research Center w Warszawie, czyli Centrum Badań Kosmicznych PAN i tak się zaczęło, został wówczas wolontariuszem. Heweliusz jest drugim polskim satelitą w konstelacji BRITE, pierwszym był Lem, wystrzelony w listopadzie 2013 roku. - To wszystko jest ze sobą powiązane, a wolontariat centrum kosmicznym był inspirujący. Pomysł na wysłanie balona wziął się stąd, że rakiety były wówczas dla nas zbyt skomplikowane, więc po prostu zrobiliśmy to w ten sposób - podkreślał gość Czwórki. 

Jako jeden z dwóch Polaków Mateusz Zaremba rozpoczął na kierunku inżynierii lotniczej i kosmicznej - Aerospace Engineering, na Delft University of Technology w Holandii, został też członkiem DARE - jednego z najbardziej zaawansowanych studenckich zespołów rakietowych na świecie. - To było wspaniałe doświadczenie, które dało mi wiele nowych możliwości. Studia były bardzo intensywnym okresem w moim życiu, a jednocześnie bardzo ciekawym - wspominał w rozmowie z Czwórką. Jurorów i słuchaczy Czwórki zachwycił zarówno pasją do technologii, muzyki, sportu jak i działaniami na polu społecznym i edukacyjnym i muzycznym - laureat Nieprzeciętnych także grał na gitarze i pianinie. 

Czwórkowy gość pojawił się w naszym studio także w 2019 roku, i wówczas zdradził, że wciąż z sentymentem zerka na swoje pierwsze projekty. One w połączeniu z tytułem Nieprzeciętnego dają mu wiarę, że da radę podejmować kolejne wyzwania. - Dla mnie nieprzeciętność to pewne zobowiązanie do inspirowania innych ludzi - mówił wówczas w Czwórce. Dziś - po rozpoczęciu pracy zawodowej potwierdza, że w życiu ważny jest przede wszystkim rozwój. - Rób to co kochasz i każdego dnia dodawaj od siebie troszeczkę więcej - podkreślał. Przyszłym potencjalnym kandydatom na Nieprzeciętnych radził, by prezentowali się taki, jakimi są w rzeczywistości i nie próbowali udawać nikogo innego. - Bądź prawdziwy, bo to twoje pasje sprawiają, że jesteś wyjątkowy - podkreślał gość Czwórki. 

Posłuchaj
16:38 czwórka zaremba 2022_04_02-12-15-40.mp3 Mateusz Zaremba opowiada o swoich pasjach, udziale w plebiscycie Nieprzeciętni i planach zawodowych (In English, Please/Czwórka) 

Nieprzeciętni to plebiscyt, który ma na celu zaprezentowanie młodych ludzi - do 35. roku życia, którzy w swojej pracy, środowisku, robią rzeczy niebanalne, mają nietypowe zainteresowania. Do wygrania cenne nagrody: cyfrowe radioodbiorniki, a także słuchawki i głośniki bluetooth. Pierwszy etap konkursu, czyli nadsyłanie zgłoszeń, potrwa do 17 kwietnia.

ZGŁOŚ SIĘ DO PLEBISCYTU <<<

Chęć uczestnictwa w plebiscycie można przekazać za pomocą formularza na stronie internetowej Czwórki lub drogą mailową na adres nieprzecietni@polskieradio.pl. Kandydatów mogą proponować przyjaciele, rodzina, znajomi, współpracownicy, zgłaszać się mogą także sami zainteresowani. Spośród wszystkich kandydatur, kapituła plebiscytu wybierze 10 finalistów i ogłosi ich nazwiska 16 maja. W drugim etapie konkursu, to słuchacze wybiorą zwycięzcę spośród szczęśliwej dziesiątki. Wyniki głosowania i nazwisko Nieprzeciętnego 2022 poznamy na uroczystej gali finałowej, zaplanowanej na 23 czerwca w Studiu Polskiego Radia im. W. Szpilmana.

Regulamin plebiscytu Nieprzeciętni 2022.pdf <<<

Regulamin konkursu Nieprzeciętni 2022.pdf <<<

***

Tytuł audycji: In english, please

Prowadził: Adrianna Janiszewska

Gość: Mateusz Zaremba

Data emisji: 06.11.2021

Godzina emisji: 12.05

kd